„Má to být dominanta obce, ne její ostuda,“ říká předseda Spolku přátel šťáhlavského zámku Karel Luft o chátrající památce v centru obce, které se před dvěma týdny začalo blýskat na nejlepší možné časy. Zámek s kořeny v roce 1548 změnil majitele a začala jeho záchrana.

Objekt za 10 milionů korun koupil Nadační fond přátel památek Plzeňského kraje. Předchozí vlastník ze zámku udělal ubytovnu, současný začal s pracemi okamžitě. „Už před předáním zámku se vyklízelo a  nebylo toho málo. Po předání začaly bourací práce, všechny příčky z pórobetonu musely pryč a dnes už po ubytovně není ani stopy,“ popisuje čestný předseda nadačního fondu Bohumil Doubek.

Následovat mají opravy jednoho stropu, na jaře dojde na střechy, bránu, psaníčkovou fasádu. Nový majitel bude postupně obnovovat parky v okolí a areál chce rozdělit na privátní a veřejnou část, přičemž pro privátní se počítá například s regionálním muzeem. Veřejná část na ni bude navazovat a obyvatelům obce otevře třeba horní zámeckou zahradu. „Tu jsme vlastně už zpřístupnili, aby si ji každý mohl prohlédnout,“ dodal Doubek.

V budoucnu se tak má ze zámeckého areálu stát něco, co Šťáhlavům nyní chybí. „Obec nemá pořádnou náves a místo pro setkávání, pořádání venkovních společenských akcí. To by tady vzniklo,“ kvituje záměr Karel Luft ze Spolku přátel zámku, který vznikl v roce 2015, když bývalý majitel začal zámek prodávat. „Původně jsme chtěli, aby ho koupila obec, ale myslím, že nás celkem rozumně přehlasovali. I kdyby ho obec koupila, opravit by ho nemohla,“ míní Luft.

Starosta Václav Štětina dodává, že si Šťáhlavy nechaly vypracovat studii obnovy zámku od architekta Jana Soukupa. „Zámek bude potřebovat přes sto milionů korun, to by nebylo v našich silách. Jsme ale velmi rádi, že se našel zájemce a jsme mu připraveni vycházet vstříc, všichni chceme totéž,“ tvrdí starosta s tím, že obec může majiteli pomoci i při jednání se zemědělskou společností, jejíž areál původně patřil k zámeckému a který by nový majitel chtěl získat zpět.