To jsou důvody, proč se Kralovice rozhodly od 1. července sledovat kamerami dění na nejfrekventovanějších místech ve městě.
Kralovice si od kamer slibují, že odradí vandaly a opilce od poškozování kašny, lamp či výloh obchodů na náměstí. Pomocí sledování kamer se navíc snáze odhalí páchání trestné činnosti a přestupků.
Podle tajemníka městského úřadu v Kralovicích Pavla Vrány kamery budou hlídat na čtyřech místech. Dvě kamery mají monitorovat jízdní pruhy na hlavním silničním tahu I/27. Jednu kameru město nechalo umístit na budovu střední školy na náměstí Osvobození. Další kamera bude na Masarykově náměstí. Poslední, pátá, kamera bude sledovat pohyb u základní školy. „Abychom zabránili náznakům šikany a případné pedofilii," řekl Vrána.
Kamery u silnice ulehčí policistům pátrání po hledaných vozidlech. „Když policisté zadají do speciálního softwaru registrační značku auta a kamery zachytí jeho průjezd, tak to kamerový systém ohlásí," vysvětlil tajemník.
Kamery bude ovládat pověřený pracovník z centrálního místa na služebně republikové policie v Kralovicích. Pomocí joysticku u obrazovek je bude moci navádět na konkrétní místo. Pokud nebude sedět u monitoru, kameru bude možné naprogramovat tak, aby střídavě zabírala po určitou dobu riziková místa. „Například nonstop bar nebo kašny. Kamery mají noční vidění," řekl Vrána.
Když pracovník ze záznamu zjistí, že dochází k trestné činnosti, pošle na místo policisty.
Radnici zajímal názor lidí na bezpečnostní kamerový systém. Na webu města se drtivá většina respondentů vyjádřila, že se ve městě cítí bezpečně a že nemají pocit ohrožení, přesto si přáli zřízení kamerového systému. Podobný průzkum prováděla Střední škola Kralovice. Lidi rozdělila podle pohlaví a věku. Také z této ankety vyplynulo, že Kralovičtí by přivítali sledování města kamerami. „Dotazovali se jich, jaká místa by měly snímat," doplnil Vrána.
Ten připomněl, že lidé zároveň vyjadřovali obavy z narušování soukromí. „Reakce byly takové, aby kamery nesledovaly to, co nemají. Tomu zabrání tmavé obdélníky, které se na obrazovce monitoru objeví, když kamera zamíří na okna domů," ubezpečil Vrána.
Deníkem namátkově oslovení lidé s monitorováním některých míst souhlasí. „Nevidím nic špatného v tom, že bude město pod drobnohledem. Pokud se člověk chová slušně, tak se kamerového systému nemusí obávat," řekla Marcela Axamitová z Kralovic.
Instalace systému vyšla město na 1,8 milionu korun, Kralovice získaly dotaci 80 procent z projektu Plzeňský kraj – bezpečný kraj.