Je sobota časně ráno, Plzeň se zvolna probouzí, ale u památníku Díky, Ameriko! U Práce je velmi živo. Začíná totiž jeho ostře sledované odstraňování. Symbol osvobození americkou armádou ve městě stál od roku 1995.

Už v pátek odpoledne stavbaři oba dvanáctitunové pylony obalili do kovové konstrukce a okolí obehnali zábranami, teď se může pokračovat. V sedm hodin kompletují jeřáb, který se později postará o naložení kvádrů na podvalník, jenž pylony z Plzně nadobro odveze.

Nejprve je ovšem třeba mohutné kvádry oddělit od základů. První půjde na řadu ten s českým nápisem Díky, Ameriko!, jeho kolega Thank You, America! bude následovat.

O odříznutí pylonů se stará takzvaná lanová pila. V rozích u země specialisté ze společnosti Bladex pylon napřed nařízli a odsekali sami, vzniklými žlábky pak kolem kvádru natáhli speciální diamantové lano. Bylo půl osmé, když začali dělat první zkušební řezy, lano postupně napínali, pila startovala a zase se vždy utišila, dokud se lano do žuly pořádně nezakouslo, což se podařilo krátce před osmou.

Doprava bez omezení

Pak se zapojil mohutný jeřáb společnosti APB, který si mezitím sám na sebe naložil závaží, aby se na něj teď mohl pylon zavěsit a jeho podřezávání začalo naplno. Postupuje se takzvanou mokrou cestou, čili lano neustále chladí tekoucí voda, prach odsávají velké vysavače po stranách pylonu. Po poledni dělníci nakládají první kvádr. Řezali ho téměř čtyři hodiny s půlhodinovou přestávkou na výměnu diamantového lana. Druhý padne do podvečera. 

„Pylony se odříznou asi 40 centimetrů nad terénem. Zbydou tam špalky, na nichž bude umístěn plech s nápisem, že pylony byly odstraněny kvůli vadě materiálu a že je Plzeň znovu obnoví," řekl projektant pomníku, architekt Jan Soukup.

Trolejbusová doprava po Americké jezdí bez omezení, do trakčního vedení jeřáb ani žádný jiný stroj nezasahuje. Omezen je pouze pohyb kolem pomníku, kde je s postupem času čím dál rušněji. Kolemjdoucí se zastavují u plotu, pozorují práce, fotografují si památník mobilními telefony. Práce sledují i lidé z projíždějících trolejbusů, tramvají a aut.

Nové kvádry budou za více než rok

Památník se odstraňuje, protože v žulových pylonech se objevily prasklin a nikdo nechtěl čekat na to, že se kámen roztrhne a třeba někoho zraní. Oprava by vyšla na 300 tisíc korun a nikdo nemohl zaručit, že by se památník nerozpadl během ní, proto se rozhodlo o jeho odstranění a zhotovení nového. Na kvádry, které nahradí ty, jež během soboty zmizí, bude Plzeň čekat více než rok.

Změna se dotkne letošního programu květnových Slavností svobody. Hlavní vzpomínkový akt věnovaný osvobození Plzně americkou armádou se uskuteční u pomníku generála G. S. Pattona, jenž se nachází pod Velkým divadlem.