„Jasné je, že za vyšetření na ústavní pohotovostní službě se regulační poplatek ve výši 90 Kč platí jen jedenkrát, byť by byl pacient vyšetřen více lékaři na různých ambulancích téhož zařízení,“ vysvětluje ředitel Stodské nemocnice Vlastimil Bureš. Pokud ale nemocnice některou odbornost sama nemá, a odešle proto pacienta na pohotovostní službu do jiného zařízení, zaplatí pacient v dalším zařízení poplatek znovu.

Lze se ale i domluvit. „Byli jsme se synem na pohotovosti a tam zjistili, že musíme ještě na ušní. Abychom nemuseli platit dvakrát, vystavila nám lékařka z první pohotovosti potvrzení, že budeme platit až na druhém místě. Na ušním nás ale nepříjemná lékařka odbyla s tím, že tam nemá sestru a ať si přijdeme až ráno. Devadesát korun za pohotovostní službu si od nás ale vzala,“ nechápe jednání lékařky mladá maminka z Plzně.

Výklad metodického pokynu není jednoznačný také v případě opakované návštěvy pohotovosti na vyžádání lékaře. „Pokud za mnou po 17. hodině přijde maminka s malým dítětem s vysokými horečkami, já ho vyšetřím a předepíšu léčbu. Často ale potřebuji vidět, jak léčba zabírá a jak dítě na léky reaguje, a proto požádám maminku, ať se ještě přijedou ukázat za pět hodin. Musím v takovém případě vybírat poplatek znovu?“ Takový dotaz vznesl 3. ledna na semináři o regulačních poplatcích na Krajském úřadě v Plzni jeden z lékařů. Na odpovědi se neshodli ani přednášející odborníci. Pracovnice ministerstva zdravotnictví Ivana Jenšovská zastávala názor, že v tomto případě se má poplatek vybrat pouze jednou, právní zástupce sdružení lékařů Jakub Uher by jej vybral dvakrát. „Výklad není jednoznačný, my jsme se rozhodli vybírat od pacientů, které pozveme na vyšetření stejný den, poplatek jen jednou, návštěva další den už poplatku podléhá,“ říká Bureš. Dodává, že od Nového roku pociťují menší počet pohotovostních návštěv i tlak pacientů na zkracování doby hospitalizace.

Fakultní nemocnice v Plzni zavedla na základě svých vnitřních rozhodnutí i další pravidlo. „Pokud pacient přijde k ošetření do ambulance a zaplatí ráno 30 korun a jde tentýž den ke stejnému lékaři na kontrolu v době pohotovosti, žádný poplatek už platit nemusí,“ uvádí mluvčí FN Plzeň Renata Jenšíková.