„V letošním roce jsme počítali se zdražením ceny těchto pokojů. Protože se ale zavedly šedesátikorunové poplatky za hospitalizaci v nemocnici, zůstanou ceny stejné,“ říká ředitel Stodské nemocnice Vlastimil Bureš.

Cena za lůžko a noc se ve Stodě pohybuje v rozmezí 100 Kč až 300 Kč, podle toho, zda se jedná o pokoj jednolůžkový, nebo dvojlůžkový a jaká je úroveň jeho vybavení. Více tedy pacient zaplatí za jednolůžkový pokoj s vlastní sprchou a toaletou.

„Nemocnice má celkem šest nadstardadních pokojů, dva na chirurgii, dva na gynekologii a dva na interně,“ vypočítává Bureš. Stejná situace zůstává i ve Fakultní nemocnici v Plzni. „Cena nadstandardních pokojů se tím, že se začaly platit poplatky, nemění,“ vysvětluje mluvčí FN Plzeň Renata Jenšíková. V nemocnici tak pacient zaplatí od 200 Kč do 500 Kč. Regulační poplatek za pobyt v nemocnici musí platit i matka, která doprovází dítě do šesti let. „Tuto službu totiž hradí pojišťovna, poplatek se na ni tedy také vztahuje,“ uvádí Bureš.

Matka s dítětem nad šest let už musí hradit pobyt sama, poplatek se jí proto už netýká. „Poplatky za hospitalizaci v nemocnici uznávám, je to logické. Když budu ležet doma, také budu muset platit jídlo, pití, energie, šedesát korun za den není moc,“ míní Marie Jandová, pacientka chirurgie FN v Plzni.

Poplatek za hospitalizaci zaplatí pacient až při odchodu z nemocnice. Pokud končí měsíc, ve kterém byl přijat, zaplatí už na konci měsíce a doplatek z dalšího měsíce opět při odchodu.