Proti výrokům lídra SPD Tomio Okamury a jeho stranického kolegy Miloslava Roznera, kteří zpochybňují utrpení obětí v koncentračním táboře v Letech u Písku, se ohradili věřící z Plzně. V dopise, jejž minulý týden poslali do Poslanecké sněmovny, vyzývají zákonodárce, aby se postavili proti nespravedlnosti.

Iniciátorem dokumentu je plzeňský biskup Církve československé husitské Filip Štojdl. K jeho aktivitě se přidala religionistika a vysokoškolská pedagožka Věra Tydlitátová. „Je naprosto nepřípustné, aby taková slova přednesl veřejný činitel. Jedná se o popírání holokaustu, což je nejenom trestné, ale také morálně nepřijatelné,“ ohradila se ostře. Judaistka upozornila na to, že výroky pronesl šéf hnutí SPD opakovaně. Ještě radikálnější byl podle jejího mínění ve své proklamaci Miloslav Rozner.

Ilustrační foto
Výčepní z Plzně vyrazili na misi do Pchjongčchangu. Prazdroj teče proudem

Věřící lidé různého vyznání zdůrazňují, že je důležité nezapomínat na oběti násilí v Letech u Písku, kde zahynulo mnoho lidí kvůli lhostejnosti a odkud bylo transportováno 420 spoluobčanů do vyhlazovacích táborů.

„Osvětim, Březinka i další místa na mapě Evropy jsou stále tady, abychom nezapomněli, že nad zájmy politických a hospodářských aktivit jsou i hodnoty mnohem vyšší vykoupené lidskými životy, životy dětí, žen a mužů, kterých se zastal jen málokdo,“ stojí v prohlášení.

Kritizované výroky politiků SPD
- Pořad České televize 168 nedávno zveřejnil výrok Miloslava Roznera z prosincového sjezdu SPD: „Nejsem takový odborník na kulturu jako třeba pan exministr Herman, ale bezesporu bych nikdy nevyhodil z okna půl miliardy za likvidaci fungující firmy kvůli neexistujícímu pseudokoncentráku.“ Za svá slova se Miloslav Rozner dosud neomluvil.
- předseda SPD Tomio Okamura se v poslední době opakovaně vyjadřoval o koncentračním táboře v Letech u Písku. Koncem ledna uvedl v pořadu DVTV: „Podíval jsem se třeba na knihu Akademie věd, Tábor Lety fakta a mýty. Kde je například napsáno, že ten tábor nebyl oplocen, že tam měli v podstatě volný pohyb ty lidi.“ Akademie věd ale žádnou takovou knihu nevydala, tábor byl oplocený. Později vzal šéf SPD své vyjádření o chybějícím plotu zpět. Pražské židovské obci poslal dopis, v němž se distancoval od zpochybňování utrpění obětí v táboře v Letech, Romům se zatím neomluvil.

Ilustrační foto.
Silnici 1/27 blokovaly vážné dopravní nehody

Jako nepřijatelné, až zrůdné hodnotí signatáři jakékoli snižování lidského utrpení nebo ponižování lidských bytostí pro jejich původ, víru či názory.

K dopisu se mimo jiné připojili emeritní katolický biskup František Radkovský a jeho nástupce Tomáš Holub. „Popírají se věci, které jsou základem demokracie a úcty k jednotlivci. Když se zlo přechází, jde o jedno z největších nebezpečí ve společnosti,“ sdělil biskup Holub. K iniciativě se připojil též proto, že církev má podle jeho názoru stát na straně nejzranitelnějších a nejpotřebnějších.

Ilustrační foto.
Volno na stonání velké firmy moc nedávají

Dokument poslali Plzeňané, k nimž se přidalo ještě několik lidí z jiných krajů, v pondělí zákonodárcům. V samém závěru je vyzývají, aby vyslovili jasné NE zlehčování, výsměchu či popírání zla, jež zůstalo dodnes jako křivda na těch, kteří se nemohli bránit.

„Doufáme, že se v obou komorách vyskytnou jedinci, kteří téma nadnesou k interpelaci a budou se snažit k němu veřejně postavit. Chtěli jsme, aby politici vyslali signál, že tohle už je zkrátka za hranou,“ uzavřela Tydlitátová. Věřící reakci ze strany poslanců zatím neobdrželi.

Ilustrační foto
ČSAD: Doprava v kraji by bez domluvy zkolabovala