Čisticí a dezinfekční prostředky, lopaty, balenou vodu a další potřebné věci shromažďují od včerejška dobrovolní hasiči ze severoplzeňských Nýřan. Věcná sbírka, kterou vyhlásili na pomoc zaplaveným obcím, potrvá podle velitele Roberta Kučery až do čtvrtka.
„Sbírku pořádáme ve spolupráci s nýřanským městským úřadem. Jeho pracovníci už přispěli, od včerejška může předměty nosit kdokoliv,“ řekl Deníku Kučera.

„Dezinfekční a čisticí prostředky, košťata, lopaty, pracovní a gumové rukavice nebo balenou vodu mohou dárci nosit přímo na naši stanici. Kam předměty poputují, ještě nevíme. Spojíme se s kolegy v Ústeckém a Libereckém kraji a potom se rozhodne, kde bude pomoc nejužitečnější,“ řekl Kučera.
Podle Jana Honomichla z Odboru vnitřních věcí Krajského úřadu Plzeňského kraje, který má vyhlašování sbírek na starost, se zatím nikdo nerozhodl podobnou charitativní akci uspořádat. „V následujících dnech ale mohou žádosti písemně přijít,“ uvedl Honomichl.

Veřejné sbírky mohou organizovat pouze právnické osoby, mezi něž patří obce i kraje. Sbírku je třeba písemně oznámit příslušnému krajskému úřadu, pro každou musí být zařízený zvláštní bankovní účet.

Do tří měsíců od ukončení sbírky je pak nutné podat její vyúčtování. Vyřízení žádosti trvá obvykle do jednoho měsíce, ale v případech, jako jsou humanitární sbírky, organizátoři tak dlouho nečekají.

„Vloni jsem pomáhala Moravě, posílala jsem oblečení. Letos bych tak ráda něčím přispěla, nakoupila bych nějaké savo a podobné věci. Pokud se neobjeví nějaká sbírka v Plzni, zajedu s nimi do Nýřan,“ říká Plzeňanka Jitka Čížková.
Plzeňský třetí městský obvod například pomáhá zatopenému Dětřichovu na Frýdlantsku. Zastupitelé vybrali 50 tisíc korun, za něž nakoupili potřebné věci, které do obce odvezou.

Plzeňský kraj na sever Čech posílá milion korun.

Dobrovolníci mohou zatím přispět do některé z celorepublikových sbírek.

Společnost Člověk v tísni podle koordinátora pomoci Igora Klimeše aktivovala povodňové týmy v Liberci, Ústí nad Labem a Plzni. Veřejnost může přispívat na povodňové konto Člověka v tísni 72027202/0300 nebo zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS SOSPOVODNE na číslo 87777. Krizové štáby a zástupci postižených obcí mohou kontaktovat Člověka v tísní na čísle 776 460 280.

Humanitární organizace ADRA otevřela na pomoc lidem v zaplavených oblastech číslo účtu 4028 4028/0300, variabilní symbol 391. „Přispět lze také dárcovskou SMS Nadace ADRA ve tvaru DMS ADRA na číslo 87777,“ řekla mluvčí Adry Tereza Svobodová. V provozu je krizová povodňová linka na čísle 731 705 002 a na e-mailu povodne@adra.cz. Dobrovolníci se mohou hlásit na mailu dobrovolnici@adra.cz.

Vendula Kodetová z Diakonie ČCE sdělila, že lidé mohou pomoci zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS POMOCPOVODNE na číslo 87777 nebo příspěvkem na sbírkové konto 27196349/0800, variabilní symbol 2010. „Lidé postižení záplavami se mohou obracet na telefonní číslo 724 515 408 nebo e-mailovou adresu povodne@diakoniecce.cz,“ doplnila.

Mluvčí Charity ČR Jan Oulík dodal, že lidé mohou přispívat na charitní sbírkové konto 5015003434/5500 u Raiffeisenbank, variabilní symbol 444, nebo zaslat dárcovskou SMS na pomoc obětem povodní ve tvaru DMS POVODNE2010 na číslo 87777.
(S využitím ČTK)