Jak přispět?
Jestliže chcete Martině pomoc, můžete posílat finanční dary do veřejné sbírky, ke které je zřízen speciálně pro tento účel bankovní účet: 2600561978/2010

Kyselina 25leté půvabné dívce poleptala celý obličej včetně obou očí, ruce i nohy. Zasažen byl téměř celý trávicí trakt a částečně dýchací cesty. Několik dnů bojovala v nemocnici o život. Přežila jen díky včasnému zásahu lékařů jakoby zázrakem. Má však trvalé následky.

„Za víc než půl roku Martina podstoupila bolestivé a náročné transplantace kůže na všech poleptaných plochách těla. Byl jí amputován ušní boltec a část nosu. Ale nejzávažnějším následkem poleptání je poškození očí. Martina je v současné době nevidomá a lékaři si netroufají odhadnout, zda někdy uvidí," říká maminka Martiny.

Její dcera musí denně docházet na rehabilitace a čeká ji řada dalších plastických zákroků a především operace očí. Bohužel to, jaký efekt bude mít, lékaři nedokážou předpovědět.

Kromě fyzických stop na Martině útok samozřejmě zanechal i psychické následky a potřebuje také péči psychologa. Podle blízkých je ale velmi statečná.

„Nedávno jsme si asi hodinu povídali o všem možném. A musím říct, že je opravdu silná. Věřím, že to zvládne!" řekl její kamarád Petr Lundák.

Rodina léčbu nezvládne financovat

Pětadvacetiletá Martina, kterou zatím neznámý násilník polil kyselinouLéčba i péče o Martinu je finančně velice náročná a rodina by ji nezvládla financovat. Proto se rozhodla vyhlásit veřejnou sbírku.

Martině už dříve částkou 53 tisíc korun přispěl Plzeňský kraj a skládají se také její kamarádi a členové VAŠÍ ligy, například spoluhráči ze squashe, který ráda hrála.

„Ze všech amatérských turnajů, které pořádáme po celé zemi, jde vždy část peněz na dobročinné účely. Poměrně snadno bylo rozhodnuto, že peníze za loňský rok, celkem 73 tisíc, pošleme právě na sbírku, která pomůže Martině," řekl organizátor turnajů Petr Lundák s tím, že další pomoc bude následovat, protože peníze na účet posílají i jednotliví hráči.

„Snad se tak podaří vybrat sumu, která může Martině opravdu pomoci a vrátit ji třeba i zpět ke sportu," řekl.

Jakákoliv částka pomůže

Maminka Martiny nemá představu, kolik peněz celkem bude na zotavení dcery zapotřebí, každopádně je vděčná ze každou částku, kterou veřejnost přispěje.

„Nikdy jsme v minulosti takové věci nemuseli řešit. Jisté je, že další léčba a operace budou značně finančně náročné," řekla.

Kromě lékařských zákroků, pomůcek a konzultací chce rodina část výtěžku ze sbírky použít také na právní pomoc. Otázkou ale je, zda k soudu s pachatelem někdy dojde, protože stále zůstává neznámý.

O samotném útoku a o tom, kdo ho mohl spáchat, se Martina ani nikdo z její rodiny nechtějí vyjadřovat.

„Není to možné s ohledem na stále probíhající policejní vyšetřování," vysvětlil právník Jan Lego, který rodinu zastupuje.

Kvalifikace: Pokus o vraždu

Policie případ klasifikovala jako pokus o vraždu a pracovala s několika verzemi. Za nejméně pravděpodobný od začátku považovala náhodný útok pomatence. Dále prověřovala například to, zda vše nemůže souviset s Martininým zaměstnáním v agentuře najímající zahraniční dělníky, s nimiž bývají potíže při vyplácení peněz.

Pro devastující útok kyselinou ale podle psychologů připadá v úvahu jako nejpravděpodobnější motiv žárlivost.

Vyšetřovatelé zaměřili pozornost i na bývalého Martinina přítele, s nímž se loni rozešla. Měsíc po útoku u něj provedli domovní prohlídku. Policie nekomentuje, jaké má poznatky, nicméně stále nikoho neobvinila, takže důkazy pravděpodobně nemá.

„Nemyslím si, že by policie při vyšetřování nějak pochybila. Ten případ je prostě nesmírně složitý," řekl advokát Lego.

Dozorující státní zástupce Martin Rykl prodloužil policii lhůtu k dokazování minimálně do konce prázdnin a zatím odmítá předjímat, zda případ směřuje k obvinění konkrétního pachatele, nebo bude odložen. Podotkl ale, že i v druhém případě se k němu v budoucnu při objevení nových skutečností může policie kdykoliv vrátit.

Více článků o případu najdete v tématu ZDE.