Diecézní charita Plzeň rozdala během pilotní fáze projektu 651 balíčků obsahující potravinovou a materiální pomoc.

Jedná se o mezinárodní program, který běží ve všech zemích Evropské unie. Cílem je pomoci nejchudším osobám. První závoz do Plzně proběhl loni 23. prosince. Další fáze speciálního programu začala v květnu. „Na květen a červen dostal Plzeňský kraj 2185 balíčků," vypočítala koordinátorka projektu Lada Vajnerová. Z toho jich na Plzeň připadlo 1081. Na prázdniny prý bude nejchudším osobám k dispozici podobné množství.

Projekt je zaměřen nejen na potraviny, ale také na pomoc materiální. „Balíčky jsou pro jednotlivce i pro rodiny včetně dětí," doplnila Vajnerová. Obsahují kromě potravin také hygienické potřeby. „Jedná se o potraviny, které lze konzumovat i někde venku na ohni," vysvětlil ředitel Diecézní charity Plzeň Jiří Lodr a dodal, že balíčky se rozdávají tak, aby se s nimi zbytečně neplýtvalo.

Co balíčky obsahují?Čočku, rýži ve varných sáčcích, sušené plnotučné mléko, vaječné těstoviny, instantní kakaový nápoj, rajčatový protlak, slunečnicový olej, konzervy s hovězím, vepřovým masem 
a tuňákem, meruňkový džem a piškoty.

K dispozici jsou pro klienty jednotlivých zařízení charity, ale také pro nově příchozí. „Když k nám přijde osoba bez přístřeší, tak se to snažíme doprovodnými službami zajistit, aby se člověk dostal do zařízení, které je pro něj nejlepší. V tomto případě mu doporučíme například Domov u sv. Františka, kde může provést hygienu, osprchovat se tam, a kde mu mohou poskytnout i přespání," popsala koordinátorka.

O tom, zda má člověk na balíček nárok, rozhodují pracovníci charity, kteří se snaží zjistit aktuální situaci žadatele. „Vždycky rozhodujeme o tom, zda je ta pomoc pro člověka opravdu potřebná, ale musím říci, že zatím jsme pomoc poskytli všem," Vajnerová. Existuje však ještě jedna podmínka, a to, že příchozí nesmí být pod vlivem návykových látek nebo agresivní. „Důležité je, že lidé si musí do center pro balíčky sami přijít, to znamená, že sami musí chtít něco změnit," doplnil ředitel diecézní charity. Výdejní místa jsou v Plzni dvě. Jedno se nachází v Cukrovarské ulici, druhým je Domov sv. Františka ve Wenzigově ulici.

Mezinárodní projekt by měl fungovat minimálně do roku 2020.