Zastupitelé včera tuto lokalitu schválili jako nejvhodnější ze tří variant vybraných Útvarem koncepce a rozvoje. Podmínkou výstavby je však celková úprava prostranství kolem divadla, včetně rekonstrukce teras, zbourání komína bývalé divadelní kotelny a betonových zídek, výměny povrchu chodníků za kamenné kostky a vysázení aleje stromů.

„Jen do takového prostředí lze pomník stavět. Pouhé naroubování díla do současného prostředí je z našeho pohledu nemyslitelné,“ řekl vedoucí odboru památkové péče magistrátu Petr Marovič. Náklady odhadl na desítky milionů korun. Podle primátora Pavla Rödla (ODS) město s rehabilitací sadů počítá.

„V příštím roce bychom mohli akci vyprojektovat a vybrat vhodné dílo, stavět by se mohlo začít za dva roky,“ řekl primátor s tím, že pomník v upravených sadech může stát v roce 2010. Většina námi oslovených zastupitelů chce realistickou sochu, figurální podobu památníku preferuje městská rada i Marovič.

Sadový okruh z 19. století je totiž podle něj kulturní památkou a zároveň galerií figurálních soch a bust, do které by měl zapadat i nový pomník. „Radní to dali najevo tím, že rovněž schválili místo u divadla. Sem se nic jiného než realistická socha nehodí,“ řekl technický náměstek primátora Jiří Uhlík (ODS).

Zastupitel Miroslav Zábranský z opoziční Plzeňské aliance se včera znovu vrátil k místu před Peklem, které bylo podle něj vzhledem k muzeu Patton Memorial Pilsen pro budoucí památník vhodnější. Uhlík však argumentoval technickými problémy s přeložením horkovodu, který územím vede, a prodražením akce zhruba o dva miliony korun. „Muzeum má být navíc v budoucnu přemístěno,“ dodala ředitelka Útvaru koncepce a rozvoje Irena Vostracká.

První pokus vystavět generálu Pattonovi v Plzni památník ztroskotal kvůli spolupráci sochaře Jaroslava Bockera s komunistickou státní bezpečností a jeho realistickou sochu si nakonec postavila před základní školu obec Dýšina na severním Plzeňsku. Později zkrachoval i další pokus o vystavění abstraktního díla před Peklem.