Plzeňská pobočka Českého svazu bojovníků za svobodu se snaží již několik let o jeho dostavění. Stávající sochu, jejíž model v roce 1965 vytvořil akademický sochař a medailér Slavoj Nejdl a který byl slavnostně odhalen o dva roky později, by podle nich měl získat tři pylony. Ty by měly symbolicky připomenout oběti, bez kterých by po válce nevzniklo samostatné Československo: oběti koncentračních táborů a pochodů smrti, padlé spojenecké vojáky i oběti z řad domácího odboje. „Část monumentu tedy stojí, ale je potřeba zhruba jeden a půl milionu na jeho dokončení," píše členka Českého svazu bojovníku za svobodu a účastnice Slovenského národního povstání Lýdie Kovářová.

K poslední rekonstrukci pomníku došlo po dohodě s jeho autorem, architektem Hynkem Glosserem, na jaře 2010, kdy byl pomník očištěn a tmelen. Celý jeho povrch byl ošetřen speciálním přípravkem, který ho chrání před sprejery.

V bezprostředním okolí pomníku byla navíc přeskládána dlažba. Náklady tehdy centrální městský obvod odhadl na přibližně 415 tisíc korun.Už tehdy se ale mluvilo o doplnění památníku o zmíněné tři pylony a přidané vysvětlující nápisy.

„Byla bych šťastná, kdyby se vzdala úcta i bezejmenným bojovníkům, aby se na ně nezapomnělo. Třeba i na mé sedmnáctileté spolužáky, které Němci v horách zastřelili. Ale já jsem se přesvědčila, že i dnešní mladí lidé nejsou bez citu, historie našeho národa je zajímá a dokážou se náležitě s úctou chovat," myslí si Lýdie Kovářová.

„Zatím žádnou oficiální žádost nemáme, i když o tomto záměru i díky rozhovoru s předsedou Jaroslavem Bukovským víme. Pokud ale oficiální žádost přijde, budeme se jí zabývat," řekla náměstkyně primátora pro kulturu Eva Herinková.

Ta připomněla, že magistrát řeší administrativní záležitosti okolo pomníku Čechům vyhnaným z pohraničí v roce 1938. Na jeho výstavbu podle Herinkové přispěl kraj, takže město řeší pouze pronájem prostoru. „To je ale věc úřadu, nikoli záležitost politického rozhodování," vysvětlila Herinková.