„Mám šanci vidět zblízka, jak nemoc u lidí den za dnem probíhá,“ říká studentka druhého ročníku oboru zdravotnický záchranář na Fakultě zdravotnických studií (FZS) Západočeské univerzity v Plzni (ZČU).

Na Infekční klinice plzeňské fakultní nemocnice na Borech pomáhá na oddělení izolace, kde se stará o pacienty s podezřením na onemocnění covid-19, které způsobuje nový typ koronaviru. Pomoc poskytuje také lidem přivezeným z JIP.

„Pacientům pomáhám s hygienou, podávám jim stravu, měřím fyziologické funkce a v neposlední řadě je připravuji na různá vyšetření, když je třeba,“ uvádí.

Ministerstvo obrany chce prodat také tento pozemek u Stříbra.
Armáda nabízí vodárnu i rekreační pozemek

„Z JIPky jsou na naše oddělení přiváženi pacienti už v relativně stabilním stavu na doléčení. Jsou u nás pod neustálou kontrolou za podpory kyslíkových brýlí nebo kyslíkových polomasek, které usnadňují dýchání. S kyslíkem manipulujeme v podstatě pořád, jeho přísun k pacientům neustále regulujeme,“ vysvětluje dále Kokošková.

Pacienti jsou podle studentky ke zdravotnickému personálu velmi ohleduplní. „Jsou opravdu skvělí, příjemní a snaží se spolupracovat. Ví, že to není lehké jak pro ně, tak ani pro nás. Někdy tu leží i 14 dní, často se jim už stýská po rodině. Stává se, že před kliniku přijdou příbuzní pacienta a ptají se, jak mu je. Samozřejmě mají o dotyčného strach. Ale nikdo nikdy neví, komu se kdy zdravotní stav zlepší. Zažila jsem třeba případ, kdy byl pacient jeden den ve stabilním stavu, vypadal dobře, a druhý den ho převáželi zpátky na JIPku,“ říká Kokošková.

Borská Infekční klinika je v současné době podle ní plně obsazena.

Pavel Kollár u klatovského soudu.
Muž měl křivě obvinit policistu, že mu sám připravil výpověď

„Infekční klinika je nyní naplněná a oddělení izolace o kapacitě jedenácti lůžek je v podstatě také stále plné. Když propustíme jednoho pacienta, lůžko je obvykle půl dne prázdné a pak přijde další,“ dodává studentka s tím, že možného nakažení při práci se neobává.

„V nemocnici jsou dodržována veškerá bezpečnostní opatření. Nikdo z personálu zatím nakažený nebyl a myslím si, že kvůli přísným hygienickým pravidlům není šance se zde nakazit,“ uzavírá.