Letadlem cestovala delegace, která měla uctít 70. výročí katyňského masakru. Tato zpráva šokovala celý svět a silně zasáhla i Poláky žijící v západních Čechách. Zpravodajství sledovali se slzami v očích a mnozí se vypravili domů, aby zde za mrtvé alespoň zapálili svíčku.Zprávu o tragické nehodě poslouchal s pláčem blovický farář polského původu Piotr Marek. „Co se stalo, jsem se dozvěděl z rádia. Je to velká tragédie, která se navíc přihodila na cestě k uctění památky obětí jiné,“ říká farář. Dnes odjíždí do Polska za svojí rodinou. „Za prezidenta i všechny další oběti se budeme modlit,“ dodal Marek.
Už včera odjel do Polska i rokycanský farní vikář Maciej Gozdzik: „Do třetí hodiny ranní jsem sledoval televizi a internet. Tato tragédie postihla i církev. Zahynuli armádní biskup, rektor katolické univerzity ve Varšavě a výčet kněžských ztrát by byl ještě dlouhý,“ říká Gozdzik. Doma chce zapálit svíčku před prezidentským palácem.

Bez výjimky se polští duchovní celý víkend s lidmi ze svých západočeských farností za zemřelé modlili. „V sobotu sloužím pravidelně mše svaté v Újezdu u Svatého Kříže, Zvíkovci a Drahoňově Újezdu. Bylo to strašně těžké, protože jsem stále myslel na krajany, kteří katastrofu nepřežili. Řada věřících mi vyjadřovala soustrast,“ říká radnický farář Dariusz Gebala.
„Je to ztráta pro celé Polsko,“ poznamenal Polák Antonín Wasil, který je farářem v Chodově. „Alespoň modlitbou myslíme na rodiny, které tragédie zasáhla,“ doplnil.
„K tragédii došlo několik kilometrů od Katyně, kde byla před sedmdesáti lety vyvražděna polská inteligence. A teď se to stalo znovu. Ještě tolik toho chtěli vykonat,“ uvedl jáhen římskokatolické církve plzeňské diecéze v Ostrově Wojczech Pelowski. „Jsme vděčni všem Čechům za slova podpory,“
Hejtmana Karlovarského kraje Josefa Novotného (ČSSD) zastihla zpráva o neštěstí přímo v polské Lodži. „Lidé zde jsou v šoku, stojí u televizí a snaží se získat další a další zprávy o tragédii. Na ulicích se objevují pietní místa, kde pokládají květiny a zapalují svíce. Život jako by se zde zastavil,“ telefonoval v sobotu hejtman přímo z Lodže, kam odjel se synem na Pohár mistrů evropských zemí ve volejbale. „Turnaj byl zrušen. Město ovládl smutek,“ uvedl hejtman Novotný.

Plzeňský biskup František Radkovský se tragickou zprávu dozvěděl v pražské katedrále svatého Víta, kde se účastnil slavnostního převzetí funkce nového pražského arcibiskupa Dominika Duky. „Byla to velmi smutná chvíle. Byla tam i řada církevních hodnostářů z Polska, včetně arcibiskupa a biskupů. Bylo to pro ně velmi těžké,“ říká biskup. Mnozí členové polské delegace prý první zprávě přesně nerozuměli, proto Radkovský společně s dalšími českými biskupy později vše podrobněji vysvětloval.