„Mám dva syny, první se jmenuje po prvním a druhý po současném partnerovi. Já mám stále své příjmení, nikdy jsem se nevdala,“ říká 35letá Plzeňanka Michaela. Teď čeká dvojčata, ale o svatbě s přítelem neuvažují. Není pro ně důležitá. A takových párů je v kraji čím dál tím víc. Sňatků ubývá a naopak přibývá dětí, které se rodí mimo manželství.
Zatímco v roce 2004 se mimo manželský svazek narodilo méně než každé třetí dítě, loni už to bylo skoro každé druhé. Důvodů, proč tomu tak je, je víc. „Manželství je chápáno jako tradiční hodnota a neuzavření sňatku mladí lidé berou jako demonstrativní akt, že chtějí žít jinak než jejich rodiče a prarodiče,“ upozorňuje Jan Váně, vedoucí katedry sociologie Fakulty filozofické ZČU v Plzni.
V roce 2000 bylo v kraji uzavřeno 3129 sňatků, loni jich bylo o 760 méně. Prakticky to znamená, že před 14 lety připadalo na 1000 obyvatel 5,7 svatby, loni už jich bylo pouze 4,1. A tento trend se zřejmě jen tak nezmění. Současní partneři se chovají opatrně, odmítají do manželství vstupovat neuváženě. Chtějí si být jisti po ekonomické, sociální i emoční stránce. „Jenže rození
příliš odkládat nelze, proto se zvyšuje podíl dětí narozených mimo manželství,“ vysvětluje Váně. Dítě navíc funguje jako jakýsi test, zda rodina obstojí.
Jde o test obou partnerů, zda se o dítě dokážou postarat a zda vztah funguje i dál. „Většina partnerů se středoškolským či vysokoškolským vzděláním se po prvním dítěti vezme," dodává Jan Váně. V průběhu několika desítek let se také zvýšil věk prvorodiček, dnes se pohybuje kolem 27 let.
Plzeňanka Michaela si současného partnera původně nechtěla vzít kvůli nejstaršímu synovi. „Měla jsem obavu, že by mu bylo líto, kdybychom se všichni jmenovali stejně, a on jediný jinak. Když mám jiné příjmení i já, je to v pohodě," říká. Že by jí vztah ´na psí knížku´ přinášel problémy, prý nepociťuje.
V Plzni je poměr dětí narozených mimo manželství nejnižší v kraji, pouze 41 procent, což je dáno vyšší vzdělaností obyvatelstva. I to je důvod toho, proč na Tachovsku dosahuje podíl téměř šedesát procent.
„Až devadesát procent prvorodiček se základním vzděláním rodí jako nesezdané. Obecně se dá říci, že čím nižší vzdělání, tím větší pravděpodobnost, že porodí děti mimo manželství," podotýká vedoucí katedry Váně.
Připomněl, že pro některé ženy je i ekonomicky výhodnější mít děti jako samoživitelka.