Podle údajů plzeňského magistrátu školky pro následující školní rok přijaly 1435 dětí, na 1294 se z kapacitních důvodů nedostalo. Situace není růžovější ani v přilehlých obcích na Plzeňsku. Matky, které chtějí po mateřské nastoupit do práce, musejí hledat jiná řešení. Ta jsou zpravidla dražší.

„Synovi byly tři roky v květnu, ale do školky už ho nevzali. Nejmladším přijatým dětem byly tři roky už v dubnu," říká Jana Horáčková, které teď nezbývá nic jiného, než dát dítě dočasně do soukromé školky. „Jsou to zbytečné výdaje navíc, ale nic jiného nám teď nezbývá," povzdychla si žena, která doufá, že syn bude moci do státní školky přestoupit co nejdříve.

Podle demografického vývoje budou kritické ještě následující dva až tři roky, pak začne dětí hlásících se do školek opět ubývat. I to je podle představitelů městských obvodů a obcí důvod, proč již nechtějí do budování nových školek investovat, v lepším případě navyšují kapacitu těch stávajících.

Místa pro 24 dětí nově nabídnou na Lochotíně ve Žlutické ulici. Obvod zde zhruba za jeden a půl milionu korun odkoupil vybavení a upravil prostory stávají soukromé Duhové školky. Ta nyní v městem pronajatých prostorách končí svoji činnost.

Obvod zároveň koupí maringotky podpořil činnost alternativní Dětské lesní školky Větvička, již provozuje Občanské sdružení KoŠ. Školka, která sídlí v arboretu Sofronka a za příznivého počasí děti většinu dne tráví venku, zatím funguje pouze tři dopoledne v týdnu. Od září je naplánovaný její plný provoz. „Měsíční školné bude šest nebo šest a půl tisíce korun, zatím o něm nebylo rozhodnuto," říká ředitelka školky Veronika Formánková.

Originální řešení pro rodiče, jejichž potomci se nedostali do místní školky, připravili v Tlučné. Z obecního rozpočtu zde podpoří soukromé hlídání.

Do mateřinky v Tlučné se přihlásilo 64 dětí, přijato jich však mohlo být jen 27. O ty ostatní může být postaráno v novém soukromém zařízení na hlídání dětí, jež se zde za podpory obce otevře od září. Tlučná soukromnici, jež podobné zařízení provozuje už v Nýřanech, za korunu pronajme své prostory, uhradí náklady za energie a zajistí dodání obědů ze školní jídelny.

„Podmínkou je, že místní děti nesmí měsíčně zaplatit vyšší školné než dva a půl tisíce korun," říká starosta Stanislav Volf. Žena zase hlídací centrum na vlastní náklady vybaví nábytkem.

„Provoz zařízení budeme dotovat tři roky, tedy po dobu, kdy bude trvat převis dětí," vysvětluje Volf, podle nějž se jedná o ekonomicky nejvhodnější řešení. Stavební úpravy pronajatých prostor na mateřskou školu by totiž obec přišly na tři miliony korun. Protože však ženou provozované centrum nemá status předškolního zařízení, ale jedná se pouze o hlídání dětí na živnostenský list, nemusí splňovat tak přísná kritéria jako mateřská škola.

Třetí městský obvod v Plzni zas poskytnutím zahrady Miroslava Horníčka v prostoru za židovskou synagogou podpořil činnost soukromé Montessori mateřské školy, jež se od září otevře v ulici Bedřicha Smetany v centru města.

Škola registrovaná ministerstvem školství s dětmi pracuje podle vzdělávacího programu Montessori. „Metoda vede děti k samostatnosti, učí je přijímat úkoly přiměřené věku," vysvětluje předseda občanského sdružení Montessori Plzeň Petr Vicenda, podle nějž je pak děti lépe zvládají při přechodu na základní školu. Za celodenní docházku dítěte do školky rodiče měsíčně zaplatí 7800 korun.

Právě v centrálním obvodě je situace s místy v mateřských školách vůbec nejhorší. Počet odmítnutých dětí zde o 67 převyšoval počet těch přijatých. Zároveň zde však byl velký zájem o umístění dětí, jež nebydlí v Plzni. Těch bylo mezi zájemci hned padesát.

Školky v obvodech

Počet přijatých/ nepřijatých dětí do mateřských škol
MO 1: 442/ 317
MO 2: 308/ 291
MO 3: 377/ 444
MO 4: 215/ 180
MO 5 Křimice: 15/ 12
MO 6 Litice: 20/ 8
MO 7 Radčice 14/ 11
MO 8 Černice 21/ 20
MO 9 Malesice 10/ 2
MO 10 Lhota 13/ 9