Kandidaturu už potvrdila například bývalá starostka třetího městského obvodu Jaroslava Maříková, nevyloučil ji známý plzeňský advokát Ludvík Rösch. Politolog Ladislav Cabada (na snímku) tvrdí, že před říjnovými komunálními volbami je v Plzni napravo od středu už poněkud přehuštěno.

Myslíte si, že uskupení kolem Rödla má šanci ve volbách v Plzni uspět pod hlavičkou Občané.cz? Nakolik mohou politickou scénu ovlivnit?
Otázkou je, co u podobného uskupení chápat jako úspěch? Pokud je úspěchem překročit volební práh a získat tak několik křesel zastupitelů, pak to možné je. Vliv by získali zejména tehdy, pokud by byli nepostradatelní pro sestavení radniční koalice. Je otázkou, zda by ji nesestavovali právě s ODS, jejíž voliče zřejmě chtějí alespoň částečně získat na svou stranu.

Mohou ubrat zejména ODS nebo jiné straně část pravicových voličů?
Mám pocit, že napravo od středu začíná být před podzimními volbami v Plzni již poněkud přehuštěno. Vedle ODS se zřetelně pokusí podobně jako na celostátní úrovni etablovat TOP 09 a zřejmě i Věci veřejné, máme zde alianční uskupení Pravá volba pro Plzeň a Plzeňskou alianci. Nezapomínejme na KDU-ČSL a nyní Občané.cz. Netroufám si odhadnout, kdo komu může přebírat voliče či všechna uskupení na radnici vstoupí. Roli může směrem k voličům hrát jak celostátní politika – například snaha o očistný proces v ODS či posilující a atraktivní TOP 09, tak i lokální poměry. Tedy vztah voličů ke konkrétním osobnostem na kandidátkách nebo jejich prezentace v médiích.

Nakolik je podle vás významná osobnost Pavla Rödla, který zřejmě z ODS vystoupí a dál bude kandidovat zřejmě jako nezávislý?
Pavel Rödl je primátorem města a to určitě může být dobrý vklad do připravované kampaně. Na druhé straně bude určitě muset opakovaně odpovídat na nepříjemné a důležité otázky spojené s tím, proč několik let stál v čele týmu, k němuž se nyní nechce hlásit, jak hodnotí roky svého řízení radnice a podobně. Může vsadit jak na strategii pokání (chtěl jsem město posunout dopředu, ale vlastní strana mi v tom bránila) i odtažitosti (řídil jsem dobře, tým jsem si ale nemohl složit zcela sám a podobně.)

Jaké jsou podle vás šance i ostatních politických stran? Mohou tentokrát uspět v tradičně pravicové Plzni i levicové strany?
Senátní volby v roce 2008 ukázaly, že i v Plzni může uspět levice, respektive levicový politik. Osobně si myslím, že na lokální úrovni se v České republice ještě výrazněji než na celostání ukazuje, že mezi levicí a pravicí neexistuje žádná zásadní programová propast a že volič, který minule volil „pravicovou“ stranu, klidně v dalších volbách volí „levici“.