Politika je roky živila, teď budou muset najít uplatnění mimo ni. V komunálních volbách už nekandidují, nebo jsou na zadních místech, odkud se budou dostávat k placeným funkcím těžce.

Například plzeňský radní pro bezpečnost Robert Houdek (ODS) se už v politice angažovat nebude. „Nevylučuji, že se o návrat někdy v budoucnu pokusím, ale teď si dám nějaký rok pauzu," potvrdil Houdek. Dříve pracoval v Plzeňském servisu v oblasti správy nemovitostí, v tomto oboru bude zřejmě pokračovat. Při práci na radnici stačil vystudovat politologii na Metropolitní univerzitě.

Další členka městské rady Irena Rottová (ODS) figuruje na kandidátce až na 17. místě.

„Nepočítám s tím, že bych z tohoto místa mohla uspět," uvedla Rottová. Šanci má ale na Slovanech, kde je za ODS na druhém místě kandidátky za tamějším lídrem Lumírem Aschenbrennerem (ODS). Kdyby ani tam neuspěla, je rozhodnutá vrátit se do kanceláře. „Pracovala jsem ve Veolii i v příspěvkové organizaci města, znovu bych se tak začala živit," podotkla Rottová.

Radní Helena Matoušová (ODS) je na kandidátce ODS na osmém místě. Vzhledem k preferencím upadající ODS je možné, že na placenou funkci už nedosáhne. A nekandiduje už ani na třetí městský obvod.

„Zatím nemám nouzovou variantu, co bych dělala. Budu to řešit v případě, že to nastane," prohlásila Matoušová. Má dopravní průmyslovku, dříve pracovala v přestupkové komisi třetího obvodu.

Také sociální demokracie postavila svého současného náměstka pro dopravu Miloslava Šimáka až na 12. místo městské kandidátky. „Uvidíme, jak volby dopadnou. Každopádně se nebojím, že bych měl bez funkce existenční problémy. Jednak jsem už v penzi, jednak jsem něco vystudoval a něco umím, takže bych se uživil," podotkl stavební inženýr, který byl v minulosti například ředitelem Technického úřadu na magistrátu.

Své ví o hledání uplatnění exprimátor Pavel Rödl. Ten se stal poté, co odešel z radnice a z ODS šéfem karlovarské pobočky ŘSD, pak pracoval v soukromé společnosti a nyní je referentem na Krajském úřadu.

Bývalá náměstkyně primátora Marcela Krejsová pracuje jako právnička v oddělení vymáhání pohledávek dopravního podniku. Jejího kolegu z tehdejší městské rady Petra Náhlíka zaměstnává společnost POVED, která má na starosti organizování veřejné dopravy. Bývalý ekonomický náměstek primátora Vladimír Duchek se vrátil na Západočeskou univerzitu v Plzni, kde je proděkanem.