Ve vedení politických stran tentokrát vládne větší nervozita než obvykle. Překvapivé výsledky parlamentních voleb a úspěchy malých stran totiž mohou řádně zamíchat kartami i ve větších městech.

Deník mapoval, jak vypadá situace sto dnů před volbami v jednotlivých městech regionu. Například v Plzni nemá triumf zdaleka v kapse ODS, která tu před čtyřmi lety slavila drtivé vítězství. Do boje o primátorské křeslo vyslala jako jedničku kandidátky čtyřiatřicetiletého učitele Martina Baxu. ČSSD zatím lídra hledá, podobu kandidátky tají i TOP 09. „Jasno bude za dva týdny,“ podotkl Ondřej Ženíšek, který stranu v Plzni vede.

Do komunálních voleb zbývá sto dní. Strany nominují lídry

Do komunálních voleb zbývá rovných sto dní. 15. října budou Plzeňané volit do městského zastupitelstva 47 svých zástupců, které jim nabídnou na svých kandidátkách různé politické strany. Některé o nich mají jasno už teď.

Občanští demokraté si už odhlasovali, že je do komunálních voleb povede čtyřiatřicetiletý Martin Baxa, učitel a bývalý radní Plzeňského kraje pro kulturu. Na druhém místě figuruje bývalý plzeňský primátor Jiří Šneberger a na třetím ředitelka krajské Všeobecné zdravotní pojišťovny Miloslava Šlajsová. Jenže Šneberger se netají tím, že pokud vyhraje současně v Senátu, bude pro něj tato instituce prioritou. O tom, zda by se v případě volebního úspěchu vzdala ředitelské funkce v pojišťovně Miloslava Šlajsová a byla ochotna pracovat na plný úvazek pro město například jako radní, není rovněž jisté. „Dotaz je určitě předčasný, vyčkala bych výsledků voleb,“ prohlásila Šlajsová. Současný primátor Pavel Rödl už dříve prohlásil, že na kandidátce ODS figurovat nebude, a překvapivě se na ni nedostala ani jeho první náměstkyně Marcela Krejsová.

ČSSD oznámila, že do voleb pošle jako lídra současného náměstka hejtmanky Milana Chovance, ten se však prvenství na kandidátce sám vzdal s tím, že zůstane na Krajském úřadě. Sociální demokraté teď tedy svou jedničku znovu hledají, stále častěji se z kuloárů mluví o Petr Osvaldovi, který nyní pracuje jako náměstek ministra pro místní rozvoj. „Ano, je to jedna z variant,“ potvrdil šéf městské ČSSD Martin Zrzavecký. Sám figuruje na kandidátce na druhém místě, třetí je Miroslav Brabec.

TOP 09 nemá zatím podle Ondřeje Ženíška, který ji v Plzni vede, kandidáty schválené. „Teď nechci žádná jména prozrazovat, jasno bude za dva týdny,“ prohlásil Ženíšek. Předpokládá se přitom, že právě TOP 09 by mohla rozložením politických sil ve městě zamíchat.

KDU–ČSL postavila do čela kandidátky současného náměstka primátora Petra Náhlíka. Druhým je Jiří Lodr, následován Pavlem Bočkem. Za stranu bude kandidovat například i šéf Církevního gymnázia v Plzni Daniel Petříček nebo plicní specialista Miloš Pešek.

Pravá volba pro Plzeň nominovala na první příčku náměstka primátora Vladimíra Duchka, následuje Karel Syka a Jan Anderle. Na kandidátce se znovu objeví i plzeňský psychiatr Jiří Bláhovec nebo historik Miroslav Hus.

Plzeňská aliance, která sdružuje malé politické strany, podle jejího šéfa Miroslava Zábranského o kandidátce jedná, první tři už jsou ale jistí. Kromě Zábranského jde o Karla Makoně a Petra Domanického.

Lubomír Bardzák ze Strany zelených potvrdil, že do voleb půjde strana samostatně a k Plzeňské alianci se tentokrát nepřipojí. „Kandidátku odhlasujeme v příštích dnech,“ prohlásil Bardzák.

Podle šéfa plzeňských komunistů Františka Hrubeše postaví KSČM jako volební jedničku Jiřího Valentu následovaného Václavem Šteklem.