Půl milionu korun by mělo spolknout projektování dostavby plzeňského útulku pro psy na Borských polích. Tam se totiž původně počítalo i s umístěním koček, nakonec tu ale radnice ubytovala jen psy. Teď se začne kreslit i kočičí sekce, kterou by radnice měla v budoucnu přistavět.

Za více než pět milionů korun nechá magistrát zrekonstruovat prostory v domě na Klatovské 12 u Práce, kde dnes sídlí Správa veřejného statku města Plzně. Místo nedávno vystěhovaných lahůdek tu vybuduje prostory pro Plzeňské městské dopravní podniky a také klientské centrum Správy veřejného statku. „Dům jsme získali do majetku bezplatně od státu a podmínkou bylo, že v něm nesmí být nic komerčního," vysvětlila ředitelka ekonomického úřadu magistrátu Hana Kuglerová důvod, proč se muselo vystěhovat občerstvení.

V oblíbeném ´porcování medvěda´, jak politici rozdělování přebytku s oblibou nazývají, samozřejmě nechybí ani letos zoologická zahrada. „Tam posíláme 4,5 milionu korun na havarijní opravu expozice tučňáků a opravy tropického pavilonu," potvrdil ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD). Se šesti miliony korun počítá radnice na pořízení šesti proměnných značek navádění řidičů na parkovací dům Rychtářka. To, že značky nejsou v provozu ani skoro dva roky od otevření parkovacího domu, kam se Plzeňané zatím moc jezdit nenaučili, kritizují zastupitelé na svých veřejných schůzích stále.

Přilepšeno dostanou také městští strážníci, když jim politici posílají skoro dva miliony korun na hrazení přesčasových hodin. A milion korun navíc dostane na zvýšení provozních výdajů i kancelář plzeňského primátora. „Je to zejména na výdaje spojené s koordinací Evropského hlavního města kultury 2015," doplnila Kuglerová.

Milion korun dostane od města také Dominik Centrum na pořádání letošního festivalu Finále. Město má na dotaci peníze z milionové kauce stavby u doubraveckého Lidlu, kde měl vyrůst objekt pro Červený kříž. To se ale ne-uskutečnilo a podmínkou bylo, že peníze musí být věnovány na kulturu.

Rozdělení přebytku

Rozdělovat se bude 309 milionů Kč. Částka je tak vysoká kvůli 90milionovému nájmu vodárenské infrastruktury, který byl zaplacen v roce 2012 namísto plánované platby v roce 2013.
Ze zbývajících 219 milionů Kč poputuje 45 milionů do fondu rezerv a 85 milionů na kofinancování dotovaných projektů. 16 milionů korun dostanou obvodní radnice jako výnosy z hazardu.
Tak navrhují rozdělení radní, posvětit jej musí i zastupitelé.