Komunisté líčí voličům rudý svět plný ´spravedlivého socialismu´ a z karet jim vykukuje jako volební eso poslanec Karel Šidlo. „Základem v dnešním světě plném konfliktů je světový mír,“ říká a rozdává lidem komunistické noviny.

Okamurovci vysvětlují zájemcům zase svoje teorie. „Co je to migrant?“ ptá se s vážnou tváří jeden z mužů pročítající letáky na stánku. Volební jednička Jana Levová chvilku zkoumá, zda nejde o provokaci.

„Ten, kdo překročí hranice jiné země a nenahlásí se tam policii,“ vysvětluje. Muž se chápe tužky a hodlá podepsat petici. Svatá prostoto. Nejvyšší čas popojít.

Volební stánky v Plzni

U stánku KDU-ČSL stojí Petr Náhlík, u pultíku šéf charity Jiří Lodr a Stanislav Šec. „Já jsem znal vaši maminku,“ hrne se k Náhlíkovi pán a potřásá mu rukou. Říká, že jeho žena byla za svobodna Pithartová a jde o přízeň známého českého politika. Koho bude volit, neřekne, jen připomíná, že je třeba vybírat proevropské strany a ignorovat ´dobré rétory´, kterým podlehnou lidé naštvaní a hloupí. Náhlík a jeho kolegové nabízejí perníčky jednotlivě zabalené v celofánu. Na poznámku, že jeden se mi ještě válí někde na stole od minule, poznamená, že jdou možná i nastrouhat…

U stánku TOP 09 se vaří kafe a zapálená topkařka a studentka politologie Žaneta Biedermannová všem vysvětluje, že Česko patří do EU. Na hlavu prezidenta Zemana poznamenává, že jeho výroky už překračují únosné meze. Lidé kývají, alespoň ti, co dostali kafe. „My se rozhodujeme mezi dvěma stranami. Někdy už je toho napadání mezi politiky až dost, hlavně v televizi,“ míní Zdeněk Hájek s manželkou.

U stánku ODS čeká Vladislav Vilímec a Pavel Karpíšek. „Jsou to možná důležitější volby než ty v roce 1992,“ míní Vilímec. Tvrdí, že mají více pozitivních ohlasů než před čtyřmi lety, kdy ´byli i vlastní vinou na dně´. Na dotaz, jak budou případný dobrý výsledek slavit, odpovídá, že on osobně bude hrát na piáno. „Jako každou sobotu odpoledne. Hraju a hrát budu i tentokrát,“ směje se.