Je to součást plánu na prevenci kriminality v letošním roce. Podle plzeňského radního pro bezpečnost Karla Palečka (ODS) se město rozdělilo na 60 policejních okrsků a do každého z nich byl přidělen jeden policista, jeden strážník a jeden zastupitel obvodu.

„Budou zodpovědní za pořádek v určitém teritoriu. Zveřejníme na ně kontakty a lidé budou s problémy oslovovat přímo je,“ uvádí Paleček. Zveřejnění mobilních čísel ale vyloučil. „Půjde o e–mailovou adresu. Pokud bude někoho trápit soustavný hluk, černá skládka nebo jakýkoliv jiný problém, neobrátí se už na instituci s anonymními lidmi, ale na konkrétního člověka,“ dodal Paleček. „Odstranění anonymity policistů, strážníků i městské samosprávy a zveřejnění kontaktů na lidi, kteří mají ten který úsek ve městě na starosti, patří k základním pilířům projektu,“ prohlásil.

Mimo to chce radnice proti kriminalitě bojovat stavbou sportovních plácků pro děti a mládež, bezpečnými nočními kluby, vzděláváním strážníků nebo montováním řetízků do dveří bytů seniorů. Podstatnou část naplánovaných preventivních aktivit má podle dohody radnice s ministerstvem vnitra dotovat stát.

Děti a mládež zejména z vyloučených sociálních lokalit hodlá město podpořit výstavbou sportovních plácků, kde jim nabídne smysluplné využití volného času. Hřiště vyroste například v problémovém vnitrobloku v Plachého ulici, další vybavení se plánuje pro současné hřiště v Křimicích. „Sportovní plácek v Plachého ulici za milion korun podpoří 800 tisíci korunami ministerstvo vnitra, v Křimicích se náklady pohybují kolem 330 tisíc korun a státní podpora činí 264 tisíc korun,“ uvedla mluvčí magistrátu Zdeňka Kubalová.

K dalším aktivitám města patří například dvoudenní trénink městských strážníků v problémových situacích při pokutování nebo debatě s agresivními či opilými lidmi. Město chce dál pokračovat v montování bezpečnostních řetízků do dveří v bytech seniorů nebo podporovat tzv. bezpečné noční kluby.