Řady mužů zákona značně prořídly, ale policie v Plzni zatím velký úbytek stavů nepocítila.

V souvislosti s novým služebním zákonem odcházejí především starší policisté. Ty však nestíhají nahradit nově příchozí, a tak v České republice chybí už tři tisíce policistů. Řekl to v nedělním diskusním pořadu televize Prima ministr vnitra Ivan Langer.

V našem městě policisté markantně nechybí. „Od nového roku opustilo řady plzeňských policistů 17 lidí a tři noví nastoupili,“ uvedla mluvčí plzeňských policistů Martina Hábrová.

V Plzni by mělo sloužit 580 policistů. V současnosti jich je podle Hábrové 550. „Na bezpečnost a praxi nemá odchod těch sedmnácti policistů žádný vliv,“ řekla Hábrová.

Policie stále nabírá nové lidi. Zájemci musí mimo jiné projít fyzickými a psychologickými testy. Nováčci jdou ještě na rok do školy, kde absolvují odbornou přípravu.

„K policii se ale moc lidí nehrne. Tomu asi pomohlo také těch 150 hodin přesčasů zdarma, které se prezentovaly snad ve všech médiích. Když už chtějí mladí muži nastoupit, tak většinou neudělají fyzické testy,“ řekl policista, který si nepřál být jmenován. I on tvrdí, že odchod plzeňských policistů zatím asi nemá na službu a chod policie žádný vliv. „Osobně jsem čekal, že jich odejde víc. Těm, kteří slouží už dlouho, se to vyplatí,“ svěřil se další z plzeňských mužů zákona.