Policisté, kteří už vyrazili na kontroly, jsou ale k hříšníkům shovívaví. „Zatím budeme tento přestupek řešit jen blokovou pokutou,“ řekla v pondělí policejní mluvčí Simona Čejková. Řidičům se starým řidičákem tak hrozí na místě pokuta maximálně dva tisíce korun, ve správním řízení ještě o tisíc korun více.

Při pondělních kontrolách ji však policisté udělit nemuseli, protože všichni motoristé měli platný řidičský průkaz. Čejková upozornila, že se policejní hlídky nyní budou při kontrolách zaměřovat kromě řidičských průkazů také na nové autolékárničky.

Vedoucí magistrátního odboru registru řidičů a vozidel v Plzni Jiří Marek si myslí, že lidé, kteří otálejí s výměnou, nejspíš už autem vlastně nejezdí. Tudíž řidičské oprávnění obnovovat nepotřebují. „Za dnešní den nás navštívilo kvůli výměně řidičského průkazu pouze dvě stě občanů. Z toho polovina si už průkaz přišla vyzvednout a druhá o něj zažádat,“ řekl Marek.

Upozornil, že na úřadě se od nového roku už musí při žádosti o výměnu zaplatit také padesátikorunový poplatek. „Žadatel už totiž vyměňuje prošlý průkaz,“ vysvětlil Marek. Navíc lidé budou muset na nový dlouho čekat. „Vyřízení žádosti trvá až dvacet dní a vzhledem k plnému vytížení Státní tiskárny v Praze, která tisk řidičských průkazů zajišťuje, budou lhůty maximální,“ potvrdil Marek. Jediná cesta, jak získat řidičský průkaz rychleji, je zaplatit pět set korun poplatek a požádat o tzv. bleskové vydání. „Žádost v tom případě vyřídíme do pěti pracovních dnů,“ upřesnil Marek. Této možnosti lidé zřejmě příliš využívat nebudou.

„Před svátky jsem to vůbec nestíhal. Jdu pozdě, ale přece. Zatím mě asi bude vozit do práce manželka,“ řekl Plzeňan, který došel na úřad teprve v pondělí.

K výměně řidičského průkazu zájemce potřebuje platný doklad totožnosti (občanský průkaz, pas), řidičský průkaz, který podléhá povinné výměně (týká se řidičských průkazů vydaných od 1. ledna 1994 do 31. prosince 2000). Žádost o vydání řidičského průkazu obdrží každý přimo na odboru registru řidičů a vozidel. Potřebnou průkazovou fotografii o rozměrech 3,5 x 4,5 centimetrů si mohou žadatelé nechat udělat od fotografa také na místě.