Někteří ztratili až čtyři tisíce korun za měsíc. „Když jsem výplatu za leden viděl, řekl jsem si, že je to více než katastrofální, prakticky pokus o likvidaci mé rodiny. Deset procent mi ubylo z hrubé mzdy. Jenže o další peníze jsem přišel na osobním ohodnocení a rizikovém příplatku,“ říká jeden z plzeňských policistů, který se bojí prozradit jméno. „Podávat tyto informace máme totiž jednoznačně zakázáno vedením,“ vysvětluje.

Společně s nižšími příplatky za směnnost tak prý on a jeho kolegové na čistém příjmu přišli o dvacet až pětadvacet procent. Jeden z jeho kolegů má přibližně pětiletou praxi a na výplatní pásce měl patnáct a půl tisíce korun. „To je o tři až čtyři tisíce méně než loni. Jeho situace teď není zrovna růžová, musí splácet hypotéku,“ poznamenává policista. Narozdíl od ostatních lidí si nemůže nijak přivydělat, Zákon totiž zakazuje jakýkoli jiný příjem.

„Hodně mých kolegů bude čekat na další výplatu. Pokud to bude stejné, vím, že začneme hromadně podávat výpovědi,“ dodává nakonec.

Že někteří strážci zákona opravdu ztratili více než jen deset procent z tarifního platu, potvrzuje i mluvčí Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje Irena Lavičková. „V souladu se sjednocujícím stanoviskem policejního prezídia se také například snížil výkon služby ve směnném provozu, k omezení placené pohotovosti a z toho vyplývajících placených přesčasů. V součtu tedy někteří policisté přišli o více než deset procent svého platu,“ sdělila Lavičková.

Dobře na tom nejsou ani civilní zaměstnanci policie. „Plat mi klesl o deset procent začátkem letošního roku, což je v době neustále rostoucích životních nákladů poměrně zásadní částka. Ve stínu dění v resortu zvažuji zda je pro mě jako vysokoškoláka s kvalitní a dlouholetou praxí v soukromém sektoru, přínosné setrvávat za takto nastavených podmínek ve státní správě?“, říká civilní zaměstnankyně, která nechce být jmenována. Policisté už v souvislosti se snižováním mezd podepisují petici za odstoupení ministra vnitra Radka Johna.

Podle ředitele Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje Františka Pavlase klesla hrubá mzda hasičů v regionu v průměru o 9,2 procenta. „Pokud se někomu mzda snížila o více než jedenáct procent, bylo to kvůli organizačním změnám. A jedná se o několik případů,“ sděluje Pavlas. Zatím se prý ani nesetkal s žádnými negativními reakcemi. „Nikdo ani nemluvil o tom, že by chtěl odejít,“ dodává. V průměru hasiči přišli o tři až čtyři tisíce korun. „Samozřejmě v případech, kdy u nás pracují oba manželé, už je to velmi znatelný zásah do rodinného rozpočtu,“ doplňuje Pavlas.