„Slibuji, že příště už tady zastavím,“ ujišťoval policisty mladík, který správně nereagoval na pokyn značky: Cyklisto, sesedni z kola!, která stojí poblíž pivovaru. Právě u ní bylo jedno z kontrolních stanovišť.

Nutno říci, že po dobu, co jsme zde setrvali, z kola nesesedl ani jeden z projíždějících. Jednou z přistižených cyklistek byla i Taťána Střechová. „No nesesedla jsem. Ale naštěstí jsem dostala jen napomenutí. Žádnou pokutu,“ říká. Takové štěstí ale nemělo 88 řidičů. „Z 388 kontrol jich právě tolika policisté uložili blokovou pokutu,“ uvedla policejní mluvčí Martina Hábrová.

Ke kontrole právě přijíždí další vozidlo. Už na první pohled je vidět, že něco zřejmě nebude v pořádku. To se vzápětí prokáže. Vzadu se totiž tísní čtyři děti. Ani jedno z nich není v dětské sedačce. Řidič se snaží vysvětlovat, že je odváží do školy, ale policisté jsou neoblomní.

Při jedné z kontrol je zase náhle vyruší rána. Přímo za jejich zády se totiž srazila dvě auta. Incident se obešel bez zranění i větších škod
Mezi nejčastější prohřešky patřio nepoužití bezpečnostního pásu. Bylo tomu v šestatřiceti případech. Třiatřicet vozidel pak bylo v nevyhovujícím technickém stavu. Jeden z řidičů sedl za volant, přestože mu dříve policisté sebrali řidičský průkaz. „Dopustil se tak trestného činu maření „Policisté rovněž zjistili trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí,“ doplňuje Hábrová.

Kontrola se týkala rovněž cizinců, kteří žijí v Plzni. Ze sedmdesáti pěti zkontrolovaných bylo zjištěno dvacet přestupků, za něž strážci zákona uložili blokovou pokutu. „Nejčastěji to bylo kvůli tomu, že cizinec neměl osobní doklady,“ dodala Hábrová.

S výsledky akce je spokojen městský radní pro bezpečnost Karel Paleček. „Spolupráce mezi Městskou policií a Policií ČR byla dobrá. Jako osoba zodpovědná za chod první jmenované, nemám výhrad,“ uvedl.

Jedním z hlavních důvodů, proč se akce uskutečnila je podle něho fakt, že počet cizinců v Plzni neustále vzrůstá. „Oproti minulosti roste jejich trestná a přestupková činnost,“ podotýká Paleček.