Smíšené policejní hlídky dohlížejí na pořádek od 1. května a budou zde do konce července. Pokud se projekt osvědčí, bude pokračovat.

„Zahraniční policisté byli vybráni ve výběrovém řízení, přijeli bez rodin a ubytovaní jsou na ubytovně na Slovanech,“ řekl vedoucí oddělení pobytové kontroly cizinců Stanislav Mraček. Pomoci mají při problémech se zahraničními dělníky a hlavně při překonávání jazykové bariéry.

„Pozitivních účinků je ale více. Cizinci, kteří jsou zde kvůli práci, často ani nevědí, kam přijeli, neznají kulturu. Policisté jim v jejich rodném jazyce mohou vysvětlit, co se u nás smí a nesmí,“ řekl radní pro oblast bezpečnosti Martin Zrzavecký.

„Zahraniční policisté nemají žádné výkonné pravomoci. Jsou tu pouze pro zprostředkování a zjednodušení kontaktu se zahraničními pracovníky. Zbraň používat nemohou, ani jí mít u sebe,“ řekl Mraček.

Nejvíce hlídek působí v Plzni, ale budou se v kraji pohybovat dle potřeby.

„Smíšené policejní hlídky jsou na Tachovsku v plánu. Máme problém hlavně kolem ubytoven, kde alkoholem posilnění cizinci dělají nepořádek a hluk. Doufáme, že hlídky pomohou snížit drobnou kriminalitu,“ řekl místostarosta Tachova Josef Horáček.

„Podobná spolupráce se již dříve osvědčila v Mladé Boleslavi. Pokud bude vše fungovat, bude dlouhodobá,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček. „V České republice je momentálně přes půl milionu cizinců, hlídky budou hlavně preventivní,“ dodal policejní prezident Jan Švejdar.

Českým policistům pomáhá celkem osmnáct kolegů ze Slovenska, Polska, Rumunska a Bulharska. Působí také ve Středočeském a Pardubickém kraji.