Policisté v Plzeňském kraji odpověděli na tragédii z berlínských vánočních trhů zvýšenými bezpečnostními opatřeními. Spustili je v úterý ráno. „Policisté se zaměřují především na takzvané měkké cíle, což jsou místa s větší koncentrací osob. Kromě vánočních trhů samozřejmě jde také o nákupní centra nebo sportovní a kulturní akce většího rozsahu," popsala policejní mluvčí Pavla Burešová.

Na zmíněných místech potkávají lidé více policistů než obvykle, někteří mají služební psy, někteří jsou ozbrojeni samopaly. Nic se nezměnilo pouze na hranicích s Německem. „Tam je zajištěn řádný výkon služby. Kdyby řidič automobilu z Berlína nebyl dopaden, byla by situace pravděpodobně jiná," dodala mluvčí.

Přímo v Plzni se policisté kromě největších trhů na náměstí Republiky a obchodních center podle ředitele městského ředitelství Policie ČR Michala Krejbicha soustředí také na vlakové a autobusové nádraží. Na všech místech se objevují průběžně po celý den. „Spolupracujeme také s městskou policií a Magistrátem města Plzně," dodal ředitel.

Lidé, kteří plzeňskými trhy procházejí, si policejních hlídek samozřejmě všímají. „U nás útok nehrozí, je to tu takové malé," míní slečna, která přijela z Klatov s matkou.

Sami policisté odmítají situaci jakkoliv komentovat. „Je to naše práce," opakují dokola. Radost z toho, že je venku mezi lidmi, má snad jen čtyřletý německý ovčák Matýsek na vodítku jednoho z policistů. „Je vycvičený na výbušniny. Kdyby tu nějaká byla, našel by ji," říká psovod.

Více o tragédii v Berlíně se dočtete ZDE.