Zjistíte, že ´váš´ policista je podpraporčík Slatkovský, strážník se jmenuje Oliberius a zastupitelem obvodní radnice, který má úsek na starost je Roman Řehula. Na všechny tu najdete kontakt a svůj problém jim můžete hned nahlásit. Neměl by skončit v koši, protože každý z nich má za pořádek ve svém úseku osobní zodpovědnost a problému se musí začít věnovat. Alespoň podle představ špiček radnice i nejvyšších představitelů policie. Včera na radnici podepsali dohodu o spoluráci.

„Konkrétní lidé budou mít konkrétní odpovědnost,“ potvrdil na radnici ministr vnitra Ivan Langer. Právě on převzal nad unikátním projektem, prvním v České republice, záštitu. „Jsem rád, že je to zrovna Plzeň. Dva roky jsem tu byl na Slovanech na vojně,“ podotkl Langer s tím, že vzájemná spolupráce bude následovat i v dalších městech republiky.

Podle radního pro bezpečnost Karla Palečka byla dosavadní spolupráce mezi městem a policií spíše nahodilá. „Teď jsme město rozdělili na přibližně 60 úseků a za každý z nich zodpovídají konkrétní lidé,“ potvrdil Paleček.

Měštští radní včera schválili také vznik nového magistrátního odboru bezpečnosti, který bude mít kromě jiného nad činností určených strážníků a policistů dohled. „Nepůjde o formalitu, ale skutečný průlom. Končí období, kdy je policie pouze represním orgánem,“ potvrdil Langerův náměstek Jaroslav Salivar.

Krajský policejní ředitel Miloslav Maštera podotkl, že policisté budou sledování nových městských úseků provádět ke své standardní policejní práci. „V Plzni policisté chybí, máme podstav 113 míst, z toho 23 na úseku kriminální policie,“ připomněl Maštera s tím, že připravují další náborovou akci. „Ze sedmdesáti procent se k nám hlásí ženy,“ potvrdil policejní šéf s tím, že plat vysokoškoláka při nástupu dosáhne výše téměř 20 tisíc korun čistého.