Tento policista se bude také soustředit na prevenci, nejen na následky kriminality. Zúčastní se jednání institucí a sdružení, které napomáhají řešit bezpečnost v obvodu.

Takové jsou cíle projektu Community policing – vstřícná policie. Jeho uplatnění v praxi projednávali včera na radnici zástupci státní i městské policie, plzeňské radnice, některých plzeňských obvodů i parlamentu.

„V otázce komunikace s občany máme největší rezervy,“ řekl plzeňský policejní ředitel Luboš Berka. „Bude také třeba úzce spolupracovat nejen s městskou policií, ale i zástupci jednotlivých městských obvodů,“ dodal.

Postupná realizace projektu zatím naráží na nedostatek policistů, respektive na jejich využívání při úkolech, které podle Berky nejsou přímou náplní policejní práce, ale musí je vykonávat, například převoz opilců. „To by měla vyřešit připravovaná policejní reforma,“ uvedl náměstek policejního prezidenta Jiří Houba.

V některých městských obvodech už projekt částečně funguje. „Například na Lochotíně mají strážníci služební mobil, na který jim může občan zavolat,“ řekl velitel městských strážníků Luděk Hosman.