„Kamerové systémy umístíme do vozidel hlídek, které většinou přijíždějí na místo jako první. Tedy do vozidel policistů z pořádkového pohotovostního odboru. Což ale neznamená, že je ostatní oddělení nedostanou,“ uvedl ředitel plzeňského mětského ředitelství Policie ČR Luboš Berka.

Záznamy z kamer budou sloužit jako důkazní materiál ve správním či trestním řízení. „Například v dubnu tohoto roku by se nám záznam z kamery hodil. Řešili jsme incident, kdy policisté zasahovali v noci v centru města proti opilému řidiči, který ve svém voze vezl sedm lidí. Policisté byly obviněni z toho, že řidiče zmlátili. Státní zástupce však rozhodl, že zasahující policisté nepochybili,“ podotkl Berka.

Natočené materiály se podle jeho slov budou určitě archivovat. „Zatím ale nevíme, jak dlouho. Předběžně počítáme s dobou několika let. Bude ale také záležet na tom, o jaký druh zákroku půjde,“ míní policejní ředitel, s tím, že od zavedení kamerového systému očekává urychlení řízení v případech, kdy občané obvinili policisty z nějakého protiprávního jednání. Dle jeho slov se totiž mnohokrát ukázalo, že většina těchto nařčení byla nepravdivá. Dobré zkušenosti mají s používáním kamer plzeňští strážníci. Ti v využívají dvě kamery.

„Záznamy nám pomáhají v případech, kdy je třeba prokázat, že se přestupek skutečně stal. Například, když řidič projede křižovatku na červenou, a pak tvrdí, že to není pravda. Záznamy z kamer využíváme také jako důkazní mateiál pro jednání u přestupkové komise,“ vysvětlila mluvčí městské policie Jana Pužmanová. Zákon umožňuje policistům pořizovat na veřejně přístupných místech obrazové i zvukové záznamy potřebné pro výkon služby. Policisté nejsou povinni upozorňovat aktéry jakéhokoli dění, že je při akci pořizován záznam.