Obavy, že by cyklus přednášek úplně skončil, odmítá, byť např. skončily i obdobné přednášky v sousedním Karlovarském kraji a navíc Policejní prezidium ČR potvrdilo, že není příliš nakloněno tomu, aby veřejnost byla tak detailně seznamována s vyšetřováním závažných trestných činů.

Přednášky cyklu Plzeňské zločiny, které připravila Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje ve spolupráci s Krajským ředitelstvím policie Plzeňského kraje, odstartovaly letos v únoru. Přednášející, kapitáni Michaela Nosková a František Müller, příchozím odhalovali, jak vypadalo vyšetřování vražd spáchaných na Plzeňsku. Zájem byl obrovský, vstupenky byly rychle vyprodány, na přednášky se stály fronty. Jenže říjnové přednášky byly zrušeny a nedávno se veřejnost dozvěděla, že se neuskuteční ani ty listopadové. Objevily se tak obavy, zda přednášky neskončí úplně, zda nebyly zakázány.

Zdroj: Deník/ Milan Kilián

To ale policie vyvrací. Podle krajské policejní mluvčí Pavly Burešové musely být přednášky pozastaveny do konce roku, a to s ohledem na pracovní vytížení kriminalistů Noskové a Müllera. „Nejde o zákaz této činnosti, který by byl dán ze strany vedení Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje ani jiné součásti Policie ČR. Jde pouze o krok, který koresponduje se zajištěním výkonu služby, který pro nás je, a vždy bude, prioritou,“ uvedla Burešová. „Na základě dnešního jednání jsme se domluvili, že v přednáškové činnosti v rámci projektu#Plzeňské zločiny budeme se Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje pokračovat. Plánovanou říjnovou přednášku s názvem „Tělo v řece“ uskutečníme hned v lednu příštího roku,“ dodala. Radost nad tím, že přednášky úplně neskončily, projevil i mluvčí knihovny Milan Říský. „Jsme za spolupráci nesmírně rádi a těší nás, že můžeme odloženou přednášku prezentovat v lednu. Budeme jednat o další možnosti případného pokračování,“ reagoval stručně Říský.

I Policejní prezidium ČR ve svém vyjádření pro Deník uvedlo, že žádný pokyn k rušení jakýchkoliv konkrétních přednášek nevydalo. Potvrdilo ale, že i při prezentačních aktivitách se příslušníci policie musí řídit interními předpisy (včetně všeobecné povinnosti mlčenlivosti) a že není příliš nakloněno tomu, když kriminalisté v rámci přednášek nechají veřejnost příliš nahlédnout pod pokličku.

Kriminalista František Müller se svou novou knihou.
Kriminalista vydává Skutečné zločiny na Plzeňsku, popisuje i vraždící bratry

„Je pochopitelné, a ze zájmu veřejnosti jasně patrné, že policejní, zejména pak kriminalistická problematika, se všeobecně setkává s obrovským zájmem. V těchto případech je však z našeho pohledu nezbytné mít stanovenou jasnou hranici, kdy jde o prezentaci a prosté šíření dobrého jména Policie České republiky a kdy už jde o natolik detailní informování o naší činnosti, že může být do jisté míry kontraproduktivní s ohledem na další naši schopnost účinně odhalovat trestnou činnost. Samotné posouzení vhodnosti realizace těchto aktivit i s přihlédnutím k jejich obsahové náplni je pak plně v kompetenci ředitelů jednotlivých útvarů,“ uvedl mluvčí prezidia Jozef Bocán.