Zbrojní průkaz, průkaz zbraně a lovecký lístek… A také nulu na displeji přístroje na dechovou zkoušku by měli mít všichni myslivci, kteří se od začátku tohoto měsíce vydávají na hony.

Jako každý rok se i letos mohou lovci setkat s policejními kontrolami a v případě, že něco zapomněli nebo si před honem dali sklenku na kuráž či na zahřátí, také s pokutami.

Podle policejního mluvčího Jana Koželuha si policisté hony, které navštíví, vybírají náhodně v rámci běžných kontrol. „Například obvodní oddělení Úněšov, kde mají s kontrolami dobré zkušenosti, dostává od myslivců předem rozpis akcí v honitbách a podle toho se pak policisté mohou rozhodovat," uvedl mluvčí.

Policisté myslivce také upozorňují na to, že je dobré mít kromě seznamu vlastních členů, kteří se honů zúčastní, také seznam přizvaných hostů. „To pro případ, že by došlo ke zranění," podotkl policejní mluvčí.

Zákon o myslivosti doslova říká: „Kdo loví zvěř, musí mít u sebe lovecký lístek, povolenku k lovu a potvrzení o povinném pojištění; při lovu se zbraní též zbrojní průkaz a průkaz zbraně a při lovu s loveckým dravcem jeho evidenční kartu."

Pokud myslivec nadýchá, nesmí v honu pokračovat. Policisté mu zadrží zbraň a podle toho, jak závažného přestupku se dopustil, mu pak hrozí pokuta, která se může vyšplhat až na 50 tisíc korun.

Myslivci policejní kontroly většinou vítají. „Jezdím sice střílet na Tachovsko a nikdy jsem se s kontrolou nesetkal, ale je dobře, že se ví, že se dělají," míní Karel Toman.

Jeho kolega Aleš Hora dodává: „Na začátku honu se na to vždycky upozorňuje a každý normální člověk ví, že by pít neměl. Pokud to někdo nevydrží a chytí ho, je to dobře. Alespoň se nikomu nic nestane".