Muž se v neděli sám přihlásil na policii. Při výslechu uvedl, že svoje jednání dopředu neplánoval a že nijak nesouviselo s Valentovým zaměstnáním, sdělila v pondělí policejní mluvčí Martina Korandová. Muž je stíhán na svobodě. Helena Grofová z mediálního úseku KSČM v neděli uvedla, že důvodem napadení byla nenávist k politickému přesvědčení poslance a jeho politická angažovanost.

Incident se odehrál v sobotu večer v restauraci na Sokolovské ulici, kde Valenta slavil s přáteli. "Ke stolu přistoupil neznámý muž. Měl měl v ruce zbraň a hostovi restaurace vyhrožoval újmou na zdraví. Nakonec si svůj čin rozmyslel a z místa odešel," uvedla k případu policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Poslance jednání muže zaskočilo. "Přikročil ke mne člověk, kterého jsem nikdy neviděl a vytáhl pistoli. V tu chvíli jsem samozřejmě nevěděl, jestli je klasická nebo plynová pistole," popsal nepříjemné chvíle Jiří Valenta. "Řekl mi, že mě za moje komunistické aktivity zastřelí. Zřejmě se mu to ale během chvíle rozleželo v hlavě, pistoli schoval a se slovy 'on tě zastřelí někdo jiný někde jinde' z restaurace odešel," dodal Valenta s tím, že nebylo zřejmé, zda byl muž například pod vlivem alkoholu.

46letý agresor se v neděli sám přiznal policii. Za nebezpečné vyhrožování a výtřžnictví mu nyní hrozí tři roky vězení.