Jen v prvním pololetí letošního roku se v Plzni ztratilo 176 vozidel za více než třináct a půl milionu korun. „Policistům se podařilo objasnit dvanáct procent případů,“ informovala plzeňská policejní mluvčí Simona Čejková. V další krajské metropoli Karlových Varech zmizelo za stejnou dobu dvaapadesát aut dohromady za téměř sedm milionů korun.

V Plzni jsou krádeže vozidel časté. „Jsou dny, kdy plzeňští policisté řeší i čtyři za den,“ uvedla Čejková. Statistika také každoročně narůstá v letních měsících, kdy jsou krádeže aut častější. „Nejproblematičtější je plzeňská čtvrť Lochotín a po ní následují Slovany,“ sdělila mluvčí. Podle ní mají pachatelé nejvíce spadeno na octavie a poté na volkswageny.

O ´octávku´ je vedle Volkswagenu Golf a Audi A6 poptávka i mezi zloději v Karlových Varech. Deníku to sdělil mluvčí karlovarské policie Pavel Valenta. S přesností nelze říct, kterou místní čtvrť navštěvují zloději nejvíce. „Je to problém celého města,“ udává Valenta.

Dobrou zprávou je, že v obou krajských metropolích meziročně krádeží ubývá. V roce 2006 bylo v Plzni odcizeno přes pět set vozidel, přičemž o rok později to bylo o 27 méně, loni už o 57 aut méně.

Hledání pachatele i odcizených vozidel je však na dlouhé lokte. Zloději totiž na místě činu moc stop nezanechají. Vyšetřovatelům nenahrávají ani majitelé aut, kteří krádež logicky nahlásí až tehdy, když auto marně hledají na parkovišti. Mezi samotným odcizením a nahlášením pak zpravidla vzniká velká prodleva, což šetření znesnadňuje.