„Jakmile se oteplí, lidé začnou do té doby klidné Hracholusky vyhledávat. Zpočátku jen o víkendech, než se rekreační sezona rozjede naplno. A právě s tím se začnou objevovat i problémy, které tu řešíme každoročně,“ popisoval Karel Kolář z oddělení Policie ČR Město Touškov. Právě on člun na vodu spouštěl a přehradu si s ním cvičně projel.

„Nejčastější věci, co tu řešíme, jsou takové klasické. Často souvisí s alkoholem. Ať už to jsou nějaké party, které se napijí a pak se chovají jinak než mají nebo neukáznění řidiči, chataři co ruší noční klid, pytlačící rybáři…“ jmenoval Kolář.

Na vodě pak policisté dohlížejí třeba na odvážlivce prohánějící se a vodních skútrech nebo výletníky s loďkami, kteří mívají nejrůznější nápady. „Někteří si zajedou k bójce, přivážou se k ní a opalují se. Problém je v tom, že se jejich loďka pak nachází v plavební dráze parníku,“ pokračoval policista.

Během sezony policisté s člunem jezdí pravidelně o víkendech. V týdnu jsou připraveni vyjet kdykoliv to bude třeba. „Můj názor ale je, že by se mělo jezdit pořád. Ovšem to není možné,“ dodal Kolář.

Loď strážcům zákona dobře slouží také z preventivního hlediska. „Velký problém jsou samozřejmě také krádeže. Někteří lidé jsou nepoučitelní, jdou se koupat, věci si nechají v autech a auta ještě k tomu zaparkují do zákazu. Nejde ani tak o ten zákaz ale o to, že vykrást auto mimo parkoviště je pro zloděje mnohem snazší. Také tohle je tedy důležitá součást naší práce tady,“ zakončil Kolář.