Zatím nepříliš rozšířené označení je z anglického Kiss and Ride, tedy polib a jeď. „Označuje místa, kde může řidič vysadit třeba dítě a hned zase odjede," vysvětluje náměstek primátora pro dopravu a životní prostředí Petr Náhlík (KDU-ČSL).
Značky by měly být umisťovány poblíž dopravních uzlů, konečných MHD a jejich zastávek, tedy na místa, kde například manžel vyloží manželku a ta dál pokračuje veřejnou dopravou.
Co říká vyhláškaPoprvé byla tato značka zavedena vyhláškou č. 247/2010 Sb. s účinností od 14. září 2010. Označuje „parkoviště, na kterém lze zastavit za účelem vystoupení a nastoupení osob, které dále využívají prostředek hromadné dopravy osob". Doba zastavení není omezena jinak než takto.
Plzeň ale jejich používání pojala trochu jinak. „Přeneseně jsme je použili u škol a míst, kam rodiče vozí své děti a kde je i vyzvedávají," vysvětluje Ondřej Vohradský ze Správy veřejného statku. Kromě Husova náměstí, kde je poblíž Waldorfská základní škola, je značka i u domu dětí v Pallově ulici a u základní školy v Malické ulici na Roudné. „Další mohou v budoucnu ještě přibýt, jak budou vznikat přestupní uzly, ale nijak masové to nebude," dodal Vohradský. Podobná značka se tak může objevit třeba na náměstí Milady Horákové, kde se právě s takovým dopravním uzlem počítá.
K+R na Husově náměstí, platí pouze od 7 do 9 hodin ráno, mimo tyto hodiny zde mohou řidiči normálně zaparkovat. Kdo by tu nechal auto stát i ráno, riskuje pokutu. „Žádné větší problémy s nerespektováním takto označených míst jsme nezaznamenali," potvrdila mluvčí Městské policie Plzeň Jana Pužmanová.