Počasí pod mrakem nebo těsně před deštěm, ranní mlhy a denní teploty jen do 25 stupňů Celsia představují prý totiž pro chytání ryb ideální podmínky. Borská přehrada, Bolevák i řeky v Plzni jsou nyní často v obležení tzv. tichých bláznů.

Většina z nich se však v sobotu musela kvůli silnému a vytrvalému dešti svého koníčku vzdát, ne však dvojice nadšenců Ruda Hubáček a Jirzi Modrzewski. Oba pracují na Borských polích a nyní mají celopodnikovou dovolenou. A tu se snaží trávit na břehu borské přehrady u prutů. „Jsme tu už třetí den a dneska je to zatím slabé. Ale kapříka už máme,“ řekl Deníku Jirzi, který pochází z Polska a v České republice žije a pracuje tři roky.

Právě typická česká ryba je to, z čeho měl Jirzi velkou radost. „U nás v Polsku je kaprů málo, tam ji máme opravdu jen tak na Vánoce. Tady ji ale člověk chytí celkem běžně,“ vypráví Polák a jeho přítel Ruda doplňuje: „Byl jsem u toho, když chytil svého prvního. Byl to sice podmírák, ale stejně měl Jirka obrovskou radost.“

A tahle radost je patrná i z dalšího vyprávění Jirziho. „Ruda mi radil, abych povolil navijáky, že mi kapr ty pruty vytrhne a uplavou mi. Já si ale myslel, že si ze mě dělá srandu. Měl samozřejmě pravdu a já po nich musel skočit a na kolenou jsem je chytal, abych o ně nepřišel,“ vzpomíná se smíchem muž, který kromě rybaření miluje i houby. „Myslím, že každý správný rybář je zároveň i houbař. Na houby vyrážíme i v neděli – poslední den dovolené,“ dodal Jirzi, jehož největším úlovkem je bolen se 115 centimetry.

Jeho spolupracovník a přítel Ruda Hubáček má rekord ještě větší. „Na východním Slovensku jsem vytáhl dvaadvacetikilového amura. A to byl macek. Tady na borské se mi povedl sumec, který měl 17 a půl kila,“ pochlubil se Plzeňan.

Až v neděli vyrazil na břeh další nadšenec – Míra Vostracký. „V dešti mě to tak nebaví, to si radši přispím. Někdy chodím se zetěm, ale nejlepší je to stejně, když je člověk u vody sám,“ míní Votracký, který kupodivu sám ryby ani nejí. Většinu jich proto rozdá a ty větší pouští zpátky. A co si myslí o tom, že se rybářům říká tiší blázni? „Já s tím naprosto souhlasím, ale vždyť je to u tý vody taková krása,“ usmívá se.