„Bude se totiž počítat ze skutečně vyplacených peněz v tzv. druhé a třetí výzvě, tedy podle realizovaných projektů,“ vysvětluje krajský náměstek pro fondy EU a předseda výboru Regionální rady Ivo Grüner. Pětiprocentní sankce by se tak nepočítala ze 7,3 miliardy, což je částka původně přiklepnutá všem úspěšným žadatelům, ale ze čtyř až šesti miliard. „Záleží na tom, zda se to bude počítat i z podílu státu a kraje, který je celkem 15 procent,“ pokračuje náměstek.

Pokuta, o niž se podělí Jihočeský a Plzeňský kraj zřejmě podle úspěšnosti projektů, by tak byla dvě stě až tři sta milionů korun. Plzeňský kraj zaplatí zřejmě 80 až 120 milionů korun, původně se počítalo až se 150 miliony. Peníze se vrátí zpět do Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad jako nevyčerpané prostředky.

„Nyní čekáme na oficiální vyjádření ministerstva, které nám doporučí, co bychom měli udělat,“ dodal Grüner.

Rozdělování dotací ve druhé a třetí výzvě, která byla vyhlášena v roce 2008, šetří i protikorupční policie. Ta loni v březnu zatkla ředitele úřadu, který dotace v Plzeňském a Jihočeském kraji rozděluje. Jiřímu Trnkovi i jeho podřízenému Martinu Půlpytlovi hrozí trest až dvanáct let za mřížemi. Po téměř ročním provizoriu má úřad nové vedení, od začátku února mu šéfuje Klára Böhmová.