V Základní škole Pivoňka ve Chříči děti právě plánují jarní jarmark. Napřed se zamýšlí, co k jaru patří, a buď to řeknou a napíší na papír, nebo předvedou pantomimou, hádají a zapíší až pak. Nad seznamem se rozpoutá bujará debata. „Co by se mohlo na jarmarku prodávat, aby-chom vybrali peníze pro psí útulek?“ ptá se jich ředitelka školy Jana Jakubíčková. Květiny se ukážou jako dobrý nápad, děti se hned předhánějí, kdo přinese květník a kdo třeba vodu. Naopak nápad prodávat zajíčky na maso, s nímž přijde jeden z hochů, vzbudí hlavně všeobecné veselí.

Pivoňka učí metodou Montessori a je ve druhé půli prvního školního roku. Čtrnáct dětí od prvního do čtvrtého ročníku se schází ve smíšené třídě ve škole, jež vznikla z traktorové dílny pivovaru. Každý má své tempo, názorné pomůcky, středy všichni tráví v přírodě. Žádný důležitý předmět jim nechybí, jen se ho učí trochu jinak.

Příprava prodejny Lidl v budově bývalého Teska na Americké třídě
FOTO: Přípravy na otevření Lidlu na Americké vrcholí

S tím vším je Jana Jakubíčková spokojená. „Je to sice trochu náročnější, protože v týmu jsme tři plus dvě externistky a jsme pořád v záběhu, ale máme radost. Chodí sem i děti, které přestoupily do druhého ročníku z běžné školy, s těmi jsme museli pracovat více. Za rok si zvykly jen hledat v učebnicích a opisovat, ale aby něco vyjádřily vlastními slovy nebo se zamyslely nad tím, proč se něco děje, to ne. Trvalo tři měsíce než na to přišly, bereme to jako velký pokrok,“ usmívá se ředitelka.

Malá škola v obci s 228 obyvateli se pořád zviditelňuje, naposledy kampaní, při níž rozdala 1600 letáčků do schránek v obcích po okolí. 26. dubna bude pořádat zápis a v létě rekonstruovat další prostory. „V září 2019 chceme otevřít druhou třídu, pak bychom měli jednu pro první a druhý a druhou pro třetí a čtvrtý ročník. Mít v každé čtrnáct děti, by bylo ideální,“ míní Jana Jakubíčková.

Ilustrační foto.
VIDEO: Policie v Anglii dopadla muže podezřelého z vražedného útoku v Dobřanech