Podle ředitele Středního odborného učiliště stavebního v Plzni Miloslava Šteffka nastoupilo letos do prvního ročníku na obor klempíř osm žáků. „Je to necelá polovina třídy. Pokrývače se nám poslední tři roky nepodařilo otevřít vůbec. My se ale nevzdáváme a každý rok to zkoušíme znovu,“ řekl ředitel a dodal, že problém není jen v Plzeňském kraji, ale týká se celé republiky. „Musíme mít však na paměti, že jsme jediná škola v kraji, která tyto obory vyučuje a počet absolventů rozhodně nepokryje potřeby trhu práce,“ upozornil Šteffek.

ENORMNÍ ZÁJEM

Absolventi těchto oborů jsou mimořádně žádaní a podniky jim nabízejí o mnoho vyšší platy než dříve. „Za učni docházejí zástupci firem a nabízí jim buď stipendia nebo práci. Je o ně opravdu extrémní zájem,“ konstatoval ředitel.

„Výhodou je, že tato řemesla stojí převážně na ruční práci a tak je nemůže zásadně ohrozit robotizace. Absolventi mohou rovněž v drtivé většině pracovat na živnostenský list,“ zhodnotil Šteffek.

Alarmující nedostatek těchto řemeslníků potvrdil Deníku také vedoucí krajské pobočky Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů Rudolf Faust. „Pokud si chcete nechat vyhotovit třeba parapety, v devadesáti procentech firem vám poví, že nemají čas. Ve zbylých deseti si počkáte zhruba tři měsíce,“ informoval Faust, který řemeslo provozuje už 25 let a účastní se učňovských závěrečných zkoušek.

MIG 21 roztančil plzeňské DEPO2015
VIDEO: Fanynky na koncertu MIG 21 odhazovaly kalhotky

„Potíž je v tom, že pouze čtvrtina kluků, kteří se vyučí, se profesi věnuje. Nejčastěji zůstávají ti, jejichž táta nebo děda na střechách pracují. Tohle řemeslo se dědí,“ odůvodnil Faust s tím, že absolventi rozhodně nebudou mít o zakázky nouzi. „Navíc je to krásná práce, která je vidět,“ poznamenal klempíř.

Vedení školy se zájemce o studium snaží přilákat různými způsoby. „Prezentujeme se na všech akcích v kraji, navštěvujeme základní školy. Pro žáky druhého stupně základek například pořádáme od podzimu do jara kroužky, kdy zájemci chodí do našich dílen,“ uzavřel Šteffek.

NÁŘADÍ A PŘÍSPĚVEK

Také Plzeňský kraj usiluje o zlepšení situace. „Podporujeme obory zedník, zednické práce, instalatér, tesař, tesařské práce, pokrývač a též klempíře,“ popsala vedoucí odboru školství Plzeňského kraje Jaroslava Havlíčková.

„Žáci prvních ročníků technických oborů zakončených výučním listem získají sadu nářadí, to využijí nejen při výuce, ale také k vlastní potřebě. Kraj rovněž poskytuje měsíční příspěvek 500 korun na ubytování žákům prvních až třetích ročníků tříletých oborů,“ doplnila Havlíčková.