Za tu dobu se v knihovně vystřídalo několik řidičů a dobrou duší malého knižního místa je Jitka Hlavničková z Třemošné, která svůj bibliobus miluje. "Je to úžasná věc, máme mnoho čtenářů. Jezdíme v různých lokalitách a lidé jsou už naučeni, které dny se kde nacházíme. Samozřejmě, musí být stále funkční autobus, protože čtenáři jsou navyklí na pravidelnost dní a časů. Když potom nepřijedeme, už se to pak odráží na nižší návštěvnosti," říká knihovnice Hlavničková.

Plzeňský bibliobus vozí kolem tří a půl tisíce svazků knih a k tomu také CD nosiče a deskové hry. "Každých 14 dní máme nějaké novinky, většinou na poptávku čtenářů či podle nabídky. jen za loňský rok jsme v budu vozili a obměnili celkem přes 13 200 knih, téměř pět stovek audio knih a nově také máme a půjčujeme deskové hry, těch je teď 41 kusů, prozatím. Chodí nám sem různé věkové kategorie, ale nejvíce asi senioři. Většinou uvítají, když stojíme někdy poblíž jejich domovů či pečovatelských domů. Pak také hodně chodí maminky s malými dětmi. Vyhledávají knížky s pohádkami a obrázky pro děti, nebo někdy chtějí i časopisy. Dříve chodilo i hodně školních dětí, ale to už poslední dobou upadá, dětí spíše čtou na počítačích nebo elektronické knihy. Což je škoda, ale je to dobou. Ceny jsou, myslím přijatelné, pracující dospělí platí 120 korun na rok půjčovné, senioři, děti a studenti jen šedesát. A senioři od 70 let mají výpůjčky zdarma," vysvětlila knihovnice.

Je potřeba ale vozit různé žánry. "Tak jako jsou různí lidé, tak čtou i různé knihy. Nejvíce frčí detektivky, kriminálky, společenské romány, nebo i historické romány a životopisy. Muži si hodně půjčují knihy s válečnou tématikou. A maminky právě zase pohádky. Všechno máme, dokonce dokážeme i na poptávku zareagovat a pak za 14 dní zase přivezeme," dodala Hlavničková.

Bibliobus můžete v plzeňských ulicích potkat vždy od pondělí do čtvrtka. Máte-li zájem, můžete i kontaktovat knihovnu na tel: 724 602 896, nebo prostřednictvím e-mailové pošty bibliobus@plzen.cu.

A zde vidíte rozpis, na kterých místech můžete autobus s knihami potkat:

pondělí 14-16 hod. BRUČNÁ - PĚNKAVOVA
pondělí 16.30 - 17.30 hod HRADIŠTĚ - NA RYCHTĚ
úterý 14 -15 hod. BUKOVEC - MEZI PODJEZDY
úterý 15.30 - 17 hod. LOCHOTÍN - KOMENSKÉHO PARKOVIŠTĚ U GERY
středa 11-14.30 hod. BORY - TOMANOVA
středa 15 - 17 hod. VALCHA U HÁJOVNY
čtvrtek 11-12.30 hod. ZÁTIŠÍ - ZLÍNSKÁ
čtvrtek 13-15.30 hod. NOVÁ HOSPODA - PENZION
čtvrtek 16 - 17.30 hod. ROUDNÁ -KARLOVARSKÁ - RONDEL

Martina Sihelská