Kdy na prevenci
• rakovina prsu:
ženy 45 až 70 let
• rakovina děložního hrdla:
ženy 25 až 70 let
• rakovina tlustého střeva a konečníku:
muži a ženy 50 až 70 let

Projekt adresného zvaní, které se týká prevence rakoviny prsu, děložního hrdla, tlustého střeva a konečníku, připravilo ministerstvo zdravotnictví společně s pojišťovnami. „Jedná se o choroby, které jsou v Česku ve srovnání s jinými zeměmi velmi rozšířené, jejichž počet dlouhodobě neklesá," zdůvodňuje novinku ministerstvo.

„Postupně obesíláme všechny naše pojištěnce v uvedených cílových skupinách, kteří na uvedeném preventivním vyšetření nebyli za poslední čtyři roky," vysvětlil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) pro Plzeňský kraj Viktor Lavička.

To, zda dotyčný k lékaři ale nakonec vyrazí, záleží jen na něm. První obeslané už ale výzvy pojišťoven do ordinací praktiků a gynekologů přilákaly. „Zatím se to rozjíždí, ale pár lidí už přišlo. Ty, kteří na své zdraví vysloveně kašlou, to nepřitáhne, ale ti, co jsou alespoň trochu uvědomělí, přijdou," myslí si praktik Ivan Lang s tím, že každé provedené preventivní vyšetření má smysl.

Své o tom ví i praktická lékařka Miroslava Roupová, do jejíž ordinace zatím nikdo s dopisem od zdravotní pojišťovny nedorazil. To je ale zřejmě dáno i tím, že lékařka už dva roky své pacienty s pozvánkou na preventivní vyšetření pravidelně obesílá sama. „Dopisy určitě mají vliv, lidé by jinak nepřišli," říká Roupová a připomíná nedávný případ ženy, jíž včasné vyšetření zachránilo před rakovinou tlustého střeva, jež by se z nezhoubného nádoru časem vyvinula.

Právě prevenci karcinomu tlustého střeva a konečníku Češi nejvíce zanedbávají. Podle VZP vyšetření absolvuje méně než deset procent klientů pojišťovny, kteří na něj mají nárok. Samotný test přitom není nijak složitý ani bolestivý. „Pacient si vyzvedne asi deset centimetrů dlouhou trubičku, do které v klidu doma odebere vzorek. To mu nezabere víc než minutu času. Hned v ordinaci se pak dozví výsledek," vysvětluje Roupová. Pokud je ve vzorku odebrané stolice krev, je pacient odeslán na kolonoskopické vyšetření střev.