Ačkoliv bylo memorandem schváleno, že kromě nemocničních lékařů dostanou po akci Děkujeme, odcházíme! přidáno také záchranáři, žádná dohoda s pojišťovnami o navýšení plateb zatím uzavřena nebyla. Termín výplaty se však blíží a zákon musí být dodržen.
„Vše je zatím v jednání, které vede s pojišťovnami kraj. Už nyní je jisté, že dohoda do výplatního termínu uzavřena nebude. Vyšší částky budeme muset lékařům vyplatit z vlastního rozpočtu z našich rezerv. Donekonečna to však dělat nepůjde,“ říká ředitel ZZS PK Roman Sviták, který doufá, že do příští výplaty již peníze navíc pro své zaměstnance dostane. „Je to dáno vyhláškou, takže nám je navýšit musí,“ míní Sviták.
To ale jisté není. „Pojišťovny totiž vyšší úhrady záchranářům odmítají. Rozpor je v tom, že memorandum hovoří souhrnně o všech lékařích a zahrnuje tam i záchranáře, v nově vydané úhradové vyhlášce se ale tento pojem již vytratil a píše se v ní pouze o lékařích ústavní péče, nikoli o lékaře život zachraňující nebo přednemocniční péče,“ vysvětluje jádro problému ředitel Zdravotnického holdingu PK Jiří Fojtík.
I v případě, že pojišťovny peníze navíc záchranářům nevyplatí, ti je dostanou. „Kraj to vyjde zhruba na pět milionů korun ročně. Nechceme totiž, aby se začali tito lékaři bouřit s tím, že je to jejich diskriminace. Budeme se ale proti jednání pojišťoven bránit,“ říká krajský radní pro zdravotnictví Václav Šimánek (ČSSD). Odeslal dopis adresovaný ministru zdravotnictví, v němž se dovolává na memorandum, které mělo navýšit platy všem lékařům. Požaduje po něm, aby nejasnou situaci vyřešil. „Požádal jsem i vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny, aby se tímto problémem zabývalo. Dosud se nevyjádřili,“ doplnil Šimánek. Kromě tohoto dopisu odeslal i další. Ten se týká pro změnu podivného vysvětlování úhradové vyhlášky při navyšování mezd. Deník o něm informoval ve čtvrtek 31. března. „Pojišťovny se totiž rozhodly, že budou mzdy navyšovat pouze na úvazek 1,0. Ty ale bývají často i dvojnásobné kvůli službám a přesčasům. Nemyslím si, že je v pořádku, když se to snaží obejít,“ dodal radní.
Problémem se celorepublikově zabývá i asociace krajů. „V tomto případě za nás všechny vyjednává hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, který má zdravotnickou problematiku na starosti,“ uvedl hejtman Milan Chovanec (ČSSD).