Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) zvala od začátku roku 2014 do letošního června své klienty na preventivní onkologická vyšetření. Jedním z nich bylo i vyšetření prsů u žen ve věku od 45 do 70 let, jimž přišla pozvánka na mamograf. Ačkoli celorepublikově se zvýšil počet pacientek, které na výzvu reagovaly, o pět procent, v Plzeňském kraji je výsledek projektu VZP nulový.

„Ženy chodily na vyšetření stejně, jako když se pozvánky neposílaly," potvrdil mluvčí VZP Oldřich Tichý. Shodně tomu bylo také v Libereckém a Zlínském kraji. Naopak největší nárůst zaznamenala pojišťovna u svých klientek v Praze, kde se jednalo o 17,4 %, Královéhradeckém (13 %) a Pardubickém (10,7 %) kraji.

Počet prohlídek
Plzeňský kraj
- rok 2014 21 320
- 1. pololetí roku 2015 11 228
- celkem 32 548
- jak se během projektu VZP změnila docházka 0 %
zdroj: VZP
- stejný výsledek, tj. 0 %, je 
rovněž v Libereckém a Zlínském kraji 

Zvýšený zájem o mamografický screening nesledovala například gynekoložka Ivana Fakanová. „Je ale pravda, že některé na základě dopisu přišly na prevenci. Pacientky zvu pravidelně na preventivní prohlídky. Ty, které patří do cílové skupiny, pak posílám na mamograf," sdělila lékařka. V kartotéce má evidovaných přibližně 5000 žen, z čehož 250 až 500 z nich nechce podstoupit vyšetření prsu. „Často argumentují tím, že v rodině nikdo rakovinou netrpí, takže je to zbytečné, nebo že screening bolí. Snažím se jim ale vysvětlit důležitost prevence, takže nakonec na mamograf jdou," uzavřela odbornice.

Podobnou zkušenost má rovněž Eva Dřímalová-Pláničková. „Pacientky posílám po 45. roce automaticky na toto vyšetření. Nestalo se mi tedy, že by v poslední době navštěvovaly mou ordinaci častěji," konstatovala gynekoložka. Pouze ojediněle se setkává s tím, že by ženy mamograf odmítaly. „Upozorňuji na to, že včasné odhalení nádoru je důležité. Pokud se tumor včas odhalí, je pak ve většině případů možné ho operativně odstranit," podotkla.

Naopak mírné zvýšení pacientek na základě dopisu od VZP zaznamenala doktorka Hana Kvartová.

Na pozvánku od pojišťovny reagovala třeba Plzeňanka Daniela. „Kdyby mi to moje gynekoložka nenabídla, na vyšetření bych nešla. Nakonec jsem vyrazila, ale byl to ne-příjemný zážitek. V ordinaci nás sedělo asi deset a lékař výsledky sděloval nahlas před ostatními," vyprávěla. Oproti tomu Tereza z Plzeňska takovou negativní zkušenost nemá: „VZP mě vybídla, takže jsem se vypravila dřív, ale stejně bych tam šla, protože si termíny hlídám. Jsem za takovou možnost ráda."