Pokusů přelstít pojišťovny vloni v Plzeňském kraji přibylo. Když žena z Plzně nahlásila na pojišťovnu vykradení chalupy včetně nové pračky, netušila, že její snahu o podvod pojistní likvidátoři odhalí. „Doložila návod k obsluze, dokumenty o pořízení ale neměla. Šetřením se ukázalo, že rozměry pračky byly natolik velké, že nebylo možné ji do koupelny umístit," popsala mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.
Klientka při konfrontaci upustila od svého původního záměru zahrnout do ukradených věcí i pračku.
Meziročně detektivové největší české pojišťovny zaznamenali v kraji nárůst pokusů o podvod o 3,2 milionu korun. „Lidé jsou stále vynalézavější, nadále však platí, že pouze menšina pokusů o pojistné podvody je od začátku promyšleným činem," řekl ředitel Útvaru vyšetřování a interní bezpečnosti České pojišťovny Jaromír Kaděra.
Za zajímavost stojí zmínka, že k pojistné události skutečně dojde, ale klient poté přesvědčuje pojišťovnu, že mu vznikla daleko větší škoda, než tomu ve skutečnosti bylo. „Nárůst částky odhalených podvodů souvisí s efektivnějšími vyšetřovacími metodami, využíváním nejmodernějších datových nástrojů a informačních technologií," dodal Kaděra.
Největší procento pojistných podvodů se jako v minulých letech týkalo aut. Pojišťovně Allianz klient z Plzeňského kraje nahlásil samovolné sjetí vozidla do vody. Pochyby začali mít specialisté už při pohledu na mapu. Na místě pak zjistili, že pokud by auto bez řidiče dokázalo vjet do vody, muselo by se vyhnout překážkám – lavičce, třímetrové haldě dřeva a betonovým sloupům plotu. „Ve spolupráci se soudním znalcem proto udělali pokus, který nereálnost nehodového děje potvrdil. Škoda byla zamítnuta," uvedl mluvčí pojišťovny Václav Bálek.
V kraji pojišťovna odhalila podvody za 8 milionů korun, což bylo o 6 milionů více než v roce 2013. Odhalených případů bylo 135, předloni 73.