Pojišťovna Allianz v našem kraji během prvních šesti měsíců tohoto roku přišla na 54 pojistných podvodů za 3,2 milionu korun. Je to o dvacet a jeden případ a téměř o tři miliony korun více než vloni.

Ludvík Bohman, ředitel úseku právního, compliance a odhalování pojistných podvodů Allianz říká, že jde o celorepublikový trend – detektivové jsou při odhalování podvodů stále úspěšnější. „Dříve převažovala trestná činnost související s vozidly, dnes vidíme jasně rostoucí trend v pojištění majetku, zejména u podnikatelů. Úplně nejrychleji ale rostou podvody se životním a úrazovým pojištěním, i když zastoupeny jsou nejméně," srovnává Bohman.

Česká pojišťovna počty odhalených případů nezveřejňuje. „Je to naše interní politika," vysvětluje mluvčí Ivana Buriánková.

V Plzeňském kraji inspektoři České pojišťovny letos nicméně bez ohledu na jejich počet odhalili podvody za 15,8 milionu korun. Ačkoliv je to o půl milionu méně než vloni, celkové tabulky našemu regionu nelichotí.

„I přesto se Plzeňský kraj umístil na třetí příčce žebříčku. Horších výsledků dosáhla jen Praha a Ústecký kraj," pokračuje mluvčí Buriánková a pro příklad uvádí jeden z nepovedených fíglů, jenž patří mezi ty méně promyšlené: „Klientka nahlásila vloupání do sklepa. Podle jejího tvrzení v něm měla mít uskladněno mnoho cenných věcí v celkové hodnotě 170 tisíc korun. Již na první pohled bylo přitom patrné, že se kuchyňská linka ani elektrické spotřebiče do pojištěné sklepní kóje za žádných okolností nemohly vměstnat. Bylo tedy nad slunce jasné, že vloupání bylo fingované. Případ od samého počátku vyšetřovala také Policie ČR, která následně zahájila trestní stíhání pojištěné klientky i jejího manžela pro přečin pojistného podvodu."

Odhalené podvody v kraji

pojišťovna Allianz
1. pololetí 2013 33 případů za 0,5 milionu Kč
1. pololetí 2014 54 případů za 3,2 milionu Kč

Česká pojišťovna
1. pololetí 2013: (počet nezveřejňuje) za 16,3 milionu Kč
1. pololetí 2014: (počet nezveřejňuje) za 15,8 milionu Kč