A další by se ještě mohla vyklubat, v hnízdech je ještě dalších pět vajíček. Tahle podzimní mrňata by návštěvníci mohli prvně vidět přímo o Vánocích, kdy se začnou malí tučňáčci vydávat na první průzkumné vycházky.
„Mláďata jsou ve věku od tří do čtrnácti dnů," upřesnil ošetřovatel Vlastimil Cihlář s tím, že jde o druhou letošní snůšku. Ta jarní bývá zpravidla bohatší. Počet odchovaných tučňáků se v Plzni razantně zvýšil poté, co tu během dvou let vzniklo dvanáct hnízdních doupat. „Do té doby byla hnízdiště dřevěná a tučňáci příliš mláďata nevyváděli," doplnil Cihlář.
Malí tučňáci, kteří se rodí zhruba po 40 dnech od snesení vejce, se zatím živí natrávenou rybí kaší a v tuhle chvíli nelze určit, zda jde o samičky nebo samečky. U tučňáků to lze s určitostí poznat až v dospělosti. Dnes žije v Plzni 32 odrostlých tučňáků, nejpočetnější byla kolonie v létě, kdy tu bylo více než padesát panáčků ve fraku.
Chov tučňáků v Plzni začal v roce 1997, první páry sem dorazily z německého Frankfurtu, z Prahy a ze Zlína. „Do letošního srpna se tu vylíhlo 105 tučňáků, z nichž bylo odchováno kolem osmdesáti zvířat," připomněl mluvčí zahrady Martin Vobruba.
Každý tučňák denně spořádá deset sleďů, což znamená celkem 40 kilogramů sleďů pro celé hejno denně. „Měsíčně potřebujeme celý kamion," doplňuje Cihlář. Ovšem sledě je třeba ještě upravit. Tučňáci žijí v moři, proto jsou sledi přisolováni. Kromě toho ale ošetřovatelé dávají čtyřiceti rybám do tlamičky ještě vitamin. To aby se určitě dostalo na každého tučňáka. „Občas se jim podaří vitamin zobákem vytlačit," upozorňuje s úsměvem ošetřovatel.
Tučňáci dostávají krmení dvakrát denně ve stejnou dobu. Už minimálně patnáct minut předtím vytvoří frontu a čekají na ošetřovatele u vrátek. „Proto je dvakrát do roka překvapí změna letního a zimního času a posunutí krmení o jednu hodinu," řekl Martin Vobruba. Ještě několik dní po změně čekají nervózní tučňáci příděl sleďů podle starého času.
Malí tučňáci ale v Plzni nezůstanou, to by se do zoo za chvíli nevešli. Až vyrostou, odcestují do nějaké jiné zoo. „Naposledy jsme jich posílali dvanáct do zahrady v Amsterodamu," dodal Cihlář.