Drahé zlevnění
Stále bohužel platí, že oblíbeným cílem jsou důvěřiví senioři. O tom, jak vemlouvaví dovedou podvodníci být, se přesvědčila starší Plzeňanka, u jejíhož bytu zazvonili muž se ženou. Seniorka uvěřila jejich lsti a řečem o dodávce levnější elektřiny a pustila je dovnitř. „Začali si povídat a seniorka přitom měla u sebe obálku s aktuálními smlouvami dodávek energií, v níž mimo jiné byla i její platební karta včetně PIN kódu. Aniž by uzavřeli jakoukoliv smlouvu, muž a žena odešli. Druhý den seniorka zjistila, že jí byla platební karta včetně kódu odcizena," popsala plzeňská policejní mluvčí Hana Kroftová.
Ačkoliv seniorka kartu ihned zablokovala, podvodníci z ní stejně stačili natřikrát vybrat 15 tisíc korun. Spravedlnosti zatím unikají. „Policisté se případem nadále zabývají a po pachatelích pátrají," dodala mluvčí.
Gambler i barman
Jinému podvodníkovi, s nímž se policisté setkali, je 26 let. Fintu, jak přijít k penězům, zkoušel na dvacetiletou barmanku v Nýřanech. „Tvrdil, že na výherních automatech vyhrál 20 000 korun s tím, že potřebuje půjčit dalších 5000 korun, které jí vrátí z výhry. Jako důkaz, že vyhrál, dívce ukázal lístek, na který si výhru sám napsal a sám jej podepsal. Podvodem získané peníze utratil. Policisté mu už sdělili podezření ze spáchání trestného činu podvodu," uvedl policejní mluvčí pro Plzeň-venkov Jan Koželuh.
Jiný podvodník se objevil opět v Nýřanech a opět v baru, ovšem tentokrát stál na opačné straně pultu. Zaměstnanec podniku si totiž přisvojil tržbu ve výši 14 500 korun. „31letý muž tuto částku vykázal jako vyplacení výhry na výherním automatu, na kterém nikdo nehrál. Muž tedy peníze nevyplatil a ponechal si je pro vlastní potřebu," dodal Koželuh.
Úvěr se nevyplatil
Oblíbené jsou i podvody úvěrové. Že se nevyplácí, už ví 52letá cizinka, která v Plzni zkusila štěstí hned několikrát.
„V srpnu roku 2013 uzavřela smlouvu o půjčce na částku 10 000 korun. Při sjednávání půjčky uvedla nepravdivé údaje o zaměstnání a výši příjmu, na dohodnutých splátkách uhradila pouze šest a půl tisíce korun. V listopadu roku 2013 uzavřela další smlouvu, tentokrát na 6000 korun. I v tomto případě uvedla nepravdivé údaje, uhradila pouze 1050 korun. Finanční společnost vyčíslila celkovou škodu na více než třináct tisíc korun," konstatovala policejní mluvčí Ivana Jelínková.
Další Plzeňanka se pokusila o totéž prostřednictvím internetu. „Při poskytnutí 15tisícového úvěru žena podepsala, že není v prodlení se splácením svých závazků, není vedena v registru dlužníků a že proti její osobě není vedeno žádné exekuční řízení. Opak byl ale pravdou," uvedla mluvčí Kroftová.
Ať se jedná o seniory, barmany, bankéře či kohokoliv jiného, strážci zákona doporučují především být obezřetný a v případě, že na lep sednou, včas zavolat policii.