Při testu Deníku jsme se opět přesvědčili, jak jsou Plzeňané důvěřiví, a většina z nich by nám zaplatila dvě stě korun jen za to, že se podíváme na jejich televizi, zda je vhodná pro přechod na digitální vysílání. Zaplatit bylo ochotných devět lidí z patnácti. Přitom by nás samozřejmě pustili k sobě do bytu. Dva dokonce chtěli objednat set– top box a složit za něj zálohu. Stačilo, abychom u sebe měli desky s vymyšlenými potvrzeními o kontrole a nabídkou zboží, a každý nám uvěřil.

Z digitalizace je stále dost lidí zmatených a vítají každého, kdo by jim mohl pomoci. „To je dobře. Já se toho dost děsím, protože se v tom vůbec nevyznám,“ řekla nám seniorka v Kralovické ulici a pozvala nás dál. V tu chvíli jsme ji ale museli vysvětlit, jak se věci mají, a varovat ji před takovým jednáním.

Ve vedlejším domě nám otevřel svůj byt dokořán asi 50letý muž, který už si set–top box koupil, prý proto, aby mohl sledovat olympiádu. Řekli jsme mu, že mu můžeme hned zkontrolovat příjem a naladit Primu, a on souhlasil. „A nenaladíte mi to i tak?“ ptal se i po našem přiznání.

Podle Marie Fianové z agentury, která mediálně zastupuje České radiokomunikace, by si lidé měli na podobné podomní obchodníky a kontrolory dávat velký pozor. „České radiokomunikace rozhodně neplánují vysílat na Plzeňsko žádné prodejce set–top boxů ani žádné osoby na revizi anténních systémů. Důrazně doporučujeme všem občanům, které někdo takový navštíví, zvýšit obezřetnost při případném vpuštění do bytu,“ varuje.

Přesvědčit lidi, aby nám dali peníze a pustili nás do bytu, když jsme si hráli na kontrolory televizí a prodejce set–top boxů, nebylo moc těžké. Velmi vřele nás přivítala matka samoživitelka ve Žlutické ulici. „To je super, vůbec se v tom nevyznám,“ říkala a chtěla i poradit, jaký si má koupit set–top box. Zaujala ji i naše nabídka těchto „kouzelných krabiček“, kterou jsme měli s sebou vytištěnou. Byla ochotná zaplatit dopředu i třísetkorunovou zálohu v hotovosti.

Zkusili jsme i rodinný domek se satelitem na Slovanech. K našemu překvapení byl jeho majitel z digitalizace tak zmaten, že by klidně zrušil satelit a koupil si od nás set–top box se stokorunovou zálohou.

Na borském sídlišti si zdejší obyvatel myslel, že o takové věci by se mělo starat družstvo. „My máme společnou anténu,“ vysvětloval. Když jsme mu ale řekli, že pokud jeho televize nebude umožňovat přívod digitální sítě, bude si muset koupit novou, znejistěl. „Fando, slyšíš to?“ obrátil se na souseda, který šel právě po schodech. „Asi jo, něco takového jsem četl v novinách,“ přesvědčil jej soused a mybychom tak mohli získat další snadno „vydělané“ peníze a prohlédnout si byt.

Okamžitě nadšená z naší nabídky byla důchodkyně, která se svěřila, že o takové věci se vždy staral její zesnulý manžel. „Pojďte, nechcete něco studeného k pití, musíte být z toho horka splavení,“ pozvala nás dál. „Já vím, že bych měla být opatrnější, ale jsem na to sama a tu digitalizaci vůbec nechápu,“ dodala, když jsme jí prozradili, proč dovnitř nepůjdeme a žádné peníze nechceme.

Nedůvěřivě se tvářil mladý muž v Sokolovské ulici, který nás přivítal slovy: „Jestli jste Svědci Jehovovi, tak jděte do háje“. Ukázali jsme mu nabídku, která jej sice zaujala, ale stále váhal. Ptal se, jestli bychom mu na sebe dali telefon. Mezitím otevřela sousedka z vedlejšího bytu, která měla takový zájem, že nás od mladíka téměř odtrhla a chtěla nahnat k sobě.

Jen pět lidí nás odmítlo například s tím, že o tyto věci se stará manžel nebo syn, případně měli doma kabelovku. Jeden důchodce by si připojení zkontrolovat nechal, ale 200 korun mu přišlo hodně.

Policie před takovou důvěřivostí, s jakou jsme se setkali, varuje. „Podvodníci využívají nejrůznější finty a jsou velmi vynalézaví. V tomto období mohou využít samozřejmě i digitalizace televizního vysílání. Občané by v žádném případě neměli nikoho pouštět do bytu a platit, pokud si neověří, že se jedná o zaměstnance skutečné renomované firmy,“ sdělila mluvčí plzeňských policistů Michaela Altmannová.

Pokud mají lidé problémy ohledně digitálního vysílání, nebo si chtějí pořídit set–top box, měli by se podle Českých radiokomunikací obrátit na místní prodejce techniky.

„Ohledně dotazů na digitalizaci mohou zájemci využít také bezplatnou informační linku 844 900 001 nebo stránky www.digict.cz, kde se dozvědí informace za Českou televizi, nebo www.digitalne.tv. Tento informační web provozuje Národní koordinační skupina,“ dodává Marie Fianová z mediální agentury.