Stres pro domácí i volně žijící zvířata, kontaminace vody, ovlivňování kvality ovzduší. To všechno podle řady lidí působí zábavní pyrotechnika. Reagují peticí.

Petice je celostátní a chce dosáhnout zákazu prodeje a používání pyrotechniky na celém území Česka. V Plzeňském kraji jsou podpisová místa v Plzni, Tachově, Kaznějově nebo také Františkových Lázních v sousedním Karlovarském kraji. „V Plzni jsou zatím dvě podpisová místa, což je málo,“ řekl šéf plzeňské Záchranné stanice živočichů Karel Makoň. „Nejsem příznivcem petic a zákazů, ale tento problém narůstá do takových rozměrů, že to může vyřešit jen zákaz. Dříve byly největším problémem světelné efekty, teď už jsou to i efekty zvukové. Plzeň leží na soutoku čtyř řek, pohybuje se tu mnoho ptáků, na které to má nepříznivý dopad,“ dodává.

Rekonstrukce kina v Plasích je hotová. Budova se proměnila na multifunkční centrum.
Kino v Plasích zahajuje provoz

Úplný zákaz odpalování petard a ohňostrojů už platí v našich národních parcích.

Zvířata mají daleko citlivější sluch než lidé. „Navíc denní pták vidí v noci špatně nebo vůbec. Z úleku se snaží dostat do bezpečí a naráží do skleněných výplní a podobně. Kromě velkých ohňostrojů je průšvih i to, když parta kamarádů vyrazí odpalovat ohňostroj právě do lesa a přírody. Pak nacházíme pobitá a mrtvá zvířata,“ doplnil Makoň.

Dodává, že v Plzni-Bolevci byla 2. ledna nalezená mrtvá labuť, která se snažila dostat do bezpečí. Zamotala se do drátů elektrického vedení a to jí skalpovalo krk a utrhlo hlavu.

Zkušenosti s ohňostroji a reakcí zvířat mají i pejskaři. „Můj pes snáší velmi špatně hluk a rány. Takže na silvestra buď odjíždíme na chatu, nebo máme po ruce i léky,“ řekla Aneta Volínová z Plzně.

TRPÍ I LIDÉ

Kvůli pyrotechnice ale trpí i lidé. Každoročně přibývá případů zraněných lidí a požárů kvůli špatné manipulaci se zábavní pyrotechnikou. A reagovat chce i vedení města Plzně.

Vizualizace nové tramvajové vozovny v Plzni na Slovanech. Rekonstrukce je naplánovaná na roky 2020-2022. Hlučnost z provozu areálu by se mohla díky ní snížit až o 20 procent.
Rekonstrukce vozovny sníží hlučnost areálu

„Od občanů jsem krátce po ohňostrojích dostal řadu podnětů. Je zjevné, že se používání pyrotechniky rozšiřuje. Jsem k možnostem regulace ohňostrojů zdrženlivý s ohledem na obtížnou vymahatelnost. Jsem ale připraven toto téma ve vedení města otevřít,“ řekl primátor Plzně Martin Baxa.

Kristýna Žítková